Kup teraz
Dodano: 2016-10-05

Arginina – moc przed treningiem Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1

Suplementy przedtreningowe to związki przyczyniające się przede wszystkim do wzrostu siły oraz motywacji do ćwiczeń. Główny mechanizm działania polega na uwalnianiu związku określanego mianem tlenku azotu (NO), odpowiedzialnego między innymi za wzrost przepływu krwi i potęgowanie efektu pompy mięśniowej. Analizując skład takowych preparatów, w ich składzie możemy odnaleźć związek nazywany l-argininą. Z naszego artykułu dowiecie się, jak tak naprawdę działa ten aminokwas, oraz czy jest korzystny dla naszego organizmu.

SPIS TREŚCI:
1. Czym jest arginina?
2. Działanie
3. Dawkowanie
4. Wnioski


1. Czym jest arginina?
Arginina to związek chemiczny, który należy do grona aminokwasów endogennych będących związkami samodzielnie syntezowanymi w naszym organizmie. Analizując szlaki metaboliczne ludzkiego ustroju, można zauważyć, że arginina niejednokrotnie stanowi jeden z ważniejszych elementów wielu przemian fizjologicznych. Przykładem może być detoksykacja ze zbędnych metabolitów wtórnych czy udział w procesie syntezy popularnego hormonu wzrostu. Niestety wraz z wiekiem zdolność do produkcji l-argininy w organizmie ulega ograniczeniu. Niemniej jednak, dieta uwzględniająca produkty nabiałowe, mięso oraz niektóre artykuły roślinne pozwala na dostarczanie pewnych ilości tego aminokwasu do naszego ustroju i utrzymanie jego stężenia na poziomie niezbędnego minimum. To jednak zdecydowanie za mało, by uzyskać pożądany efekt stymulujący, o którym więcej w dalszej części.

2. Działanie
W związku z tym, że arginina jest aminokwasem, jej działanie warunkuje bardzo szerokie pole zastosowania w sportowej suplementacji. Związek ten może być używany zarówno przez osoby na poziomie amatorsko-rekreacyjnym, jak i doświadczonych zawodników sportowych. Uniwersalność charakteru l-argininy pozwala na uzyskanie różnych efektów, w zależności od sposobu jej stosowania.

Głównym zadaniem argininy jest przede wszystkim nasilenie syntezy wspomnianego już tlenku azotu (NO), będącego głównym pomocnikiem w transporcie składników odżywczych do naszych mięśni. NO powoduje znaczące rozszerzenie naczyń krwionośnych, co w dużej mierze rzutuje na tempie dostarczania związków potęgujących rozwój naszej masy mięśniowej. Oddziaływanie na mięśniówkę gładką pozwala na określenie argininy jako jednego ze związków sprzyjających profilaktyce chorób układu krążenia, czego przykładami mogą być nadciśnienie tętnicze bądź zawał mięśnia sercowego.

L-arginina sprzyja też produkcji innych, ale równie pomocnych związków chemicznych. Przykładem może być agmatyna, której zadaniem jest wzrost liczby cyklicznych nukleotydów. Zwiększony poziom nukleotydów powoduje sprawniejsze generowanie impulsu nerwowego podczas treningu siłowego, a co za tym idzie, jeszcze lepsze odbieranie bodźców przez tkankę mięśniową. Konsekwencją takowych reakcji jest jeszcze szybszy rozwój naszych mięśni pod wpływem wysiłku fizycznego. Arginina to także substrat do procesu produkcji poliamin, będących jednym z fundamentalnych elementów podczas wytwarzania nowych białek mięśniowych. Wobec tego można śmiało założyć, że arginina ma bezpośredni wpływ na tworzenie masy mięśniowej oraz syntezę strukturalnych włókien.

Oprócz proanabolicznego i intensyfikującego charakteru argininy, ten endogenny aminokwas przyczynia się do wielu innych efektów w naszym organizmie. W głównej mierze mowa tu o znacznym nasileniu potreningowej regeneracji, poprawie funkcjonowania nerek czy przyśpieszeniu procesu gojenia ran. L-arginina to także świetny sposób na oczyszczenie ustroju z metabolitów wtórnych i szkodliwych wolnych rodników, co warunkuje jej oddziaływanie na znaczne opóźnienie procesu starzenia się organizmu.

3. Dawkowanie
Ze względu na mobilizujący charakter argininy, suplement ten winien być stosowany z umiarem oraz zgodnie z powszechnie panującymi zaleceniami. Dobowa porcja tego boostera tlenku azotu winna wynosić od 3 do maksymalnie 8 g preparatu, którą zaleca się przyjmować głównie do 30 minut przed planowanym wysiłkiem fizycznym. Stosowanie dawek przekraczających podane maksimum może doprowadzić do nadmiernego pobudzenia, czego efektem będzie nie tylko spadek efektywności naszego treningu, ale i znaczne ryzyko dla zdrowia.

Arginina to także suplement, którego stosowanie powinno być cykliczne. Oznacza to, że długotrwała suplementacja może doprowadzić do patologicznej nadprodukcji tlenku azotu. Zbyt duża ilość NO może z kolei skutkować nadmiernym ciśnieniem krwi, zbytnim obciążeniem mięśnia sercowego, co spowoduje spadek wydajności jego pracy. Nadmierna suplementacja argininą może też doprowadzić do pojawienia się nieprawidłowości ze strony przewodu pokarmowego oraz układu nerwowego. Warto wspomnieć, że arginina nie jest rekomendowana dla wszystkich osób. Podstawowymi przeciwwskazaniami do jej stosowania jest wspomniane już nadciśnienie, zaburzenia trawienia czy nadwrażliwość bądź zaburzenia pracy nerek.

4. Wnioski
Bazując na przytoczonych tu informacjach, można łatwo stwierdzić, że arginina to jeden z suplementów diety, który przyczynia się do realnych korzyści. Choć w dużej mierze rekomendowana jest dla osób ćwiczących, których celem jest rozwój swojej dotychczasowej masy mięśniowej, l-arginina może być śmiało stosowana do ogólnej regulacji pracy metabolizmu. Podobnie jak większość suplementów, istnieje realne ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych. Niemniej jednak, warto pamiętać, że wynikają one jedynie z nieprawidłowej suplementacji. Dlatego pamiętajmy o zdrowym rozsądku i cieszmy się z efektów, jakie można uzyskać dzięki suplementom argininowym.

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane