SPIS TREŚCI:
1. Czym jest BCAA
2. Korzyści z przyjmowania BCAA
3. Kto powinien przyjmować BCAA
1. Czym jest BCAA
BCAA to trzy aminokwasy: leucyna, izoleucyna i walina. Chociaż ich nazwy mogą się wydawać obce i niecodzienne, to w rzeczywistości wchodzimy z nimi w kontakt niemal codziennie, spożywając produkty takie jak mięso, jaja, rośliny strączkowe, nabiał i inne. Jest to możliwe ponieważ BCAA, czyli wymienione wcześniej trzy aminokwasy rozgałęzione wchodzą w naturalne struktury białkowe obecne w naturze. Budują one także nasze własne tkanki, w tym także tkankę mięśniową.
Unikalność tych aminokwasów wynika z bardzo specyficznego sposobu w jaki są metabolizowane. Po spożyciu, tak jak wszystkie inne aminokwasy są absorbowane w jelitach, jednak ich wyjątkową cechą jest wykluczenie z metabolizmu wątrobowego. Duża część spożywanych aminokwasów jest wykorzystywana przez ten organ w celach energetycznych, jednak aminokwasy rozgałęzione są kompletnie nietknięte! Trafiają do krwiobiegu i kierują się w stronę komórek mięśniowych.
W dalszym etapie na szczególne wyróżnienie zasługuje leucyna – wzrost koncentracji tego aminokwasu jest wykrywany przez komórki mięśniowe i powoduje aktywację kinazy mTOR. Efektem finalnym tego procesu jest inicjacja syntezy białek mięśniowych, czyli głównego procesu odpowiadającego za anabolizm tkanki mięśniowej.
W bogatym królestwie aminokwasów jedynie leucyna jest w stanie spełniać tą prominentną rolę. Inne aminokwasy są wykorzystywane jako cegiełki budowlane pod rozbudowę masy mięśniowej, jednak tylko i wyłącznie leucyna może inicjować ten proces.
2. Korzyści z przyjmowania BCAA
Główną korzyścią wynikającą z przyjmowania BCAA jest wyżej opisany proces inicjacji syntezy białek mięśniowych, mówiąc wprost – pomagają one budować masę mięśniową. Jest to główny i dominując argument przemawiający za spożywaniem aminokwasów rozgałęzionych w postaci suplementów, nie jest on jednak jedyny.
Izoleucyna – drugi z aminokwasów znajdujących się w koktajlu potrafi oddziaływać na białka transportowe GLUT znajdujące się na powierzchni komórek mięśniowych. Po spożyciu BCAA te transportery ulegają translokacji na powierzchnię komórek, w efekcie czego stają się skuteczniejsze w transportowaniu glukozy do wnętrza komórek. Efektem finalnym jest poprawa insulinowrażliwości i zdolności komórek mięśniowych do wykorzystania energii.
Kompleks aminokwasów rozgałęzionych ma jeszcze wiele korzyści, o których rzadko się mówi. Ich spożycie w ciągu dnia może zapobiegać atakom wilczego głodu, co wynika z ich zdolności do stabilizacji poziomu cukru we krwi. Jednocześnie podaż aminokwasu leucyny pozwala na stymulację trzustki do wyrzutu insuliny – hormonu, który wpływa na ośrodki naszego mózgu odpowiadające za supresję głodu. Te czynniki sprawiają że spożycie BCAA jest świetnym wyborem dla każdej osoby w trakcie diety redukcyjnej.
Podaż BCAA ma także wpływ na funkcjonowanie układu immunologicznego. Aminokwasy leucyna, izoleucyna i walina są w procesie transaminacji wykorzystywane do stworzenia glutaminy – innego aminokwasu, który wykorzystywany jest przez komórki układu immunologicznego w celach proliferacji. Finalnym skutkiem przedstawionych procesów jest zwiększona odporność, ważna szczególnie w czasie diety redukcyjnej lub zwiększonej częstotliwości występowania sytuacji stresowych w codziennym harmonogramie.
3. Kto powinien przyjmować BCAA
Suplementacja BCAA będzie korzystna szczególnie dla osób, które mają problemy z dostarczaniem adekwatnych ilości pełnowartościowego białka z diety. Wynika to z faktu, że naturalnym źródłem BCAA w diecie są produkty takie jak mięso czy jaja. Ich niska zawartość w diecie sprawia, że przyjmowanie BCAA skutkuje znacznymi przyrostami masy mięśniowej.
W podobnej sytuacji są wegetarianie, a szczególnie weganie. Źródła białka w dietach pozbawionych produktów zwierzęcych, chociaż dostarczają wszystkich aminokwasów, to posiadają zaniżone poziomy aminokwasów rozgałęzionych. Dodatek BCAA do posiłku wegańskiego pozwala zoptymalizować odpowiedź syntezy białek mięśniowych.
Przyjmowanie BCAA staje się szczególnie korzystne w okresie okołotreningowym, ponieważ wtedy połączenie tych 3 aminokwasów pozwoli na osiągnięcie efektów antykatabolicznych, to jest zabezpieczy nasze mięśnie przed rozpadem. Jedną porcję warto przyjąć przed rozpoczęciem treningu, drugą warto spożyć w przerwie pomiędzy treningiem siłowym a treningiem aerobowym.
Komentarze