SPIS TREŚCI:
1. Jasny cel makrocyklu
2. Rekompozycja
3. Osoby początkujące
4. Osoby wznawiające trening po dłuższej przerwie
1. Jasny cel makrocyklu
Powszechna praktyka zakłada budowanie imponującej sylwetki na przełomie wielu miesięcy, a nawet lat. Niestety nawet osoby utalentowane genetycznie nie potrafią przeskoczyć tej przeszkody. W trakcie tego okresu implementuje się przeważnie naprzemienne makrocykle ukierunkowane na budowanie masy mięśniowej lub utratę tkanki tłuszczowej. Istnieje powód, dla którego strategia jednoczesnego budowania mięśni i spalania tłuszczu cieszy się znacznie mniejszą popularnością.
Akumulacja masy mięśniowej i utrata tkanki tłuszczowej to procesy, które są kompletnie odmienne pod względem przemian metabolicznych w organizmie, wymagają też innej podaży energii, aby były możliwe. Rozbudowa mięśni, aby była możliwa, wymaga dostarczania nadwyżki energii z jedzenia – tylko wtedy organizm może przeznaczyć dodatkowe materiały na rozbudowę. Utrata tłuszczu wymaga uszczuplenia przechowywanych zapasów energii, co wymaga wprowadzenia do diety deficytu kalorycznego.
Ta przeciwstawność praktycznie eliminuje możliwość koegzystencji tych dwóch procesów. Za każdym razem, gdy zabieramy się za budowanie masy i zwiększamy kaloryczność diety, dochodzi także do akumulacji tkanki tłuszczowej, ewentualne modulacje treningowe tego nie zmienią, mogą jedynie ograniczyć przyrost tkanki tłuszczowe, jednak nigdy tego procesu nie odwrócą.
Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku diety redukcyjnej i deficytu kalorycznego.
2. Rekompozycja
Mimo wszystko istnieją praktyki zakładające łączenie tych przeciwstawnych procesów. Modyfikacja treningowo-dietetyczna zwana rekompozycją sylwetki ma właśnie na celu poprawę ogólnej kompozycji sylwetki poprzez nadbudowanie mięśni oraz utratę niewielkich ilości tłuszczu. Wbrew założeniom teoretycznym jest to możliwe, jednak wymaga niezwykłej precyzji i możliwe jest tylko u wąskiego grona osób.
Rekompozycja sylwetki wymaga utrzymywania podaży kalorycznej diety na poziomie zbliżonym do dziennego wydatku energetycznego, brak jest ewidentnego deficytu lub nadwyżki kalorycznej. Zauważalne różnice w wyglądzie sylwetki będzie można odnotować dopiero po upływie kilku lub kilkunastu miesięcy, dzieje się tak ponieważ dostępność energii nie pozwala na stabilne utrzymywanie wybranego procesu metabolicznego.
Skuteczność przeprowadzonego procesu rekompozycji zależy też od indywidualnej sytuacji, w jakiej znajduje się osoba trenująca.
3. Osoby początkujące
Jednoczesna utrata tkanki tłuszczowej i budowanie masy mięśniowej jest powszechnie spotykana u osób dopiero stawiających pierwsze kroki w świecie treningu siłowego. Na tym etapie organizm jest bardzo podatny na stymulację włókien mięśniowych, dzięki czemu możliwa jest ich hipertrofia, czyli rozwój, nawet w warunkach nieadekwatnej podaży kalorycznej.
U takich osób, szczególnie jeśli są w młodym wieku, bardzo powszechne jest obserwowanie nagłych zmian w kompozycji sylwetki, które z czasem ustępują i powstaje potrzeba przejścia na wyspecjalizowany plan skupiający się na budowaniu masy lub spalaniu tkanki tłuszczowej.
4. Osoby wznawiające trening po dłuższej przerwie
Podobne efekty mogą zobaczyć osoby, które niegdyś trenowały siłowo i zbudowały pokaźne ilości masy mięśniowej, jednak w pewnym momencie zaprzestały i zauważyły regresję wyników. Takie osoby wracając do treningu siłowego, będą obserwowały szybki przyrost masy mięśniowej, który spowolniony zostanie dopiero w momencie osiągnięcia masy z czasów poprzedniego okresu treningowego. Zjawisko to nazywa się pamięcią mięśniową i pozwala na rozwój muskulatury nawet w warunkach nieoptymalnej kompozycji diety. Dlatego osoby powracające na siłownię po okresie kilku lat przerwy wykazują się imponującymi przemianami sylwetki.
U osób, które trenują regularnie, rekompozycja sylwetki jest praktycznie niemożliwa do przeprowadzenia, dlatego preferuje się naprzemienne okresy budowania masy i redukcji tłuszczu, ponieważ pozwalają na efektywne osiąganie postawionego celu. Ewentualne skutki uboczne są rekompensowane później przy przejściu w okres przeciwstawny.
Komentarze