Kup teraz
Dodano: 2018-03-15

Codzienne treningi – czy przyniosą lepsze rezultaty? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 2

W drodze do wymarzonej sylwetki najważniejsza jest cierpliwość i determinacja. Osoby niecierpliwe dość często chcą osiągnąć jak najszybsze efekty i zaczynają trenować codziennie. Czy jest to słuszne rozwiązanie? Co zrobić, aby nie przetrenować się, ćwicząc w ten sposób?

SPIS TREŚCI:
1. Codzienny trening na siłowni
2. Czy cardio można wykonywać codziennie?
3. Czy można codziennie ćwiczyć te same partie mięśni?
4. Codzienny trening a przetrenowanie
5. Podsumowanie

1. Codzienny trening na siłowni

Z całą pewnością nie każda osoba, nawet ta najbardziej zdeterminowana, znajdzie w swoim życiu czas na codzienne wykonywanie treningów. Codzienne dojazdy na siłownię i z powrotem, codzienne wykonywanie rozgrzewki i schładzanie organizmu – wszystko to zabiera znacznie więcej czasu niż 3–4 treningi w tygodniu.

Nawet jeśli ktoś będzie w stanie wygospodarować wystarczającą ilość czasu na codzienne treningi, to czy będzie w stanie wyciągnąć z nich więcej korzyści niż osoba trenująca kilka razy w tygodniu?

To pytanie jest dosyć ogólne i należy rozpatrzyć je pod kątem osoby początkującej i zaawansowanej. Osoba początkująca może nie znać swojego organizmu na tyle, aby od razu rzucać się na głęboką wodę. Taka osoba powinna zacząć od mniejszej częstotliwości treningów, aby stopniowo adaptować mięśnie, ich przyczepy, więzadła oraz stawy do zwiększonych sił, które na nie działają. Ponadto trudno przy tak częstych treningach odczytać sygnały, które wysyła nam organizm odnośnie do reakcji na dany trening czy ćwiczenia.

Osoba zaawansowana, która wie, czego może spodziewać się po swoim organizmie, jest w stanie lepiej dostosować treningi oraz ich specyfikę do swoich możliwości. Pytanie tylko, czy codzienne treningi przyniosą takiej osobie lepsze rezultaty niż treningi odbywające się kilka razy w tygodniu? Odpowiedź brzmi: tak, pod warunkiem odpowiedniej periodyzacji (planowania) i stosowania tej metody przez niezbyt długi czas. Jednak osoby zaawansowane odniosą znacznie lepsze rezultaty, jeśli na każde 6 dni codziennych treningów przypadnie przynajmniej 1 dzień całkowitego odpoczynku.

2. Czy cardio można wykonywać codziennie?

Trening cardio to rodzaj aktywności fizycznej przyspieszającej pracę serca na w miarę stałym poziomie. Przykładem mogą być marsze, marsze pod górkę, trucht, marszobieg, jazda na rowerze, pływanie. Tego typu trening oferuje nam szereg korzyści zdrowotnych, jak lepsze dotlenienie organizmu, poprawę funkcjonowania układu krążenia i usprawnienie jego działania, a ponadto zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób przewlekłych, takich jak miażdżyca, nadciśnienie, cukrzyca, nadwaga czy otyłość.

Tak naprawdę większość z nas nieświadomie wykonuje tego typu trening codziennie. Zwykły 30-minutowy spacer na świeżym powietrzu wpływa już zbawiennie na funkcjonowanie organizmu. Dlatego też trening cardio na niskim i umiarkowanym poziomie jak najbardziej możemy wykonywać codziennie.

Jednak jeśli chodzi o codzienne treningi cardio, podczas których nasze tętno osiąga wartości powyżej 70% tętna maksymalnego, a wysiłek ten trwa dłużej niż 40 minut każdego dnia, wtedy niekoniecznie możemy zauważyć pozytywny wpływ na nasz organizm. Szczególnie jeśli tego typu treningi wykonywane są przez dłuższy czas. Może nie przetrenujemy w ten sposób układu nerwowego, jednak bardzo łatwo wtedy o przetrenowanie mięśni, które używane codziennie potrzebują czasu na regenerację.

3. Czy można codziennie ćwiczyć te same partie mięśni?

Istnieje jedna z metod szokowania mięśni stosowana w kulturystyce przez najbardziej zaawansowanych zawodników. Mówi ona, aby zaprzestać całkowicie treningu partii, na których poprawie najmniej nam zależy, a przez 7 dni z rzędu wykonywać trening na priorytetową grupę mięśniową. Po 7-dniowym okresie treningu powinna nastąpić 1- lub 2-tygodniowa przerwa w zależności od wielkości trenowanej grupy. Po okresie odpoczynku ponownie można przystąpić do trenowania całego ciała. Jest to metoda bardzo intensywna i niosąca pewne zagrożenie zerwania lub naderwania mięśni, dlatego powinna być stosowana wyłącznie przez osoby mocno zaawansowane i znające doskonale możliwości swojego organizmu.

4. Codzienny trening a przetrenowanie

Jeśli wykonujemy codziennie treningi, angażujemy do pracy nie tylko mięśnie, ale przede wszystkim układ nerwowy, który steruje pracą mięśni i wysyła im odpowiednie impulsy. Jeśli układ nerwowy nie otrzyma wystarczającego odpoczynku gwarantującego mu pełną regenerację, wtedy trudno będzie poprawić osiągi z poprzedniego treningu. Aby zaszła poprawa, niezbędna jest pełna regeneracja, która zagwarantuje superkompensację, czyli wzrost osiągów.

Na poprawę regeneracji układu nerwowego wpływa pozytywnie przede wszystkim sen, odpowiednia dieta bogata w witaminy z grupy B i tłuszcz rybi, a także umiejętność radzenia sobie ze stresem.

5. Podsumowanie

Czy codzienne treningi dadzą lepsze rezultaty niż treningi wykonywane kilka razy w tygodniu? U osób zaawansowanych znających doskonale swoje organizmy, dbających o sen i dietę oraz wykonujących codzienne treningi siłowe tylko dzięki odpowiednio zaplanowanemu czasowi można zauważyć liczne pozytywne efekty.

Osoby początkujące powinny raczej unikać nadmiernej ilości jednostek treningowych w tygodniu ze względu na większe ryzyko doświadczenia kontuzji i przetrenowania.

Trenowanie codziennie tych samych grup mięśniowych, jak zostało wspomniane w poprzednim punkcie, może doprowadzić do stanu, w którym poddajemy wysiłkowi mięśnie nie do końca zregenerowane po poprzednim treningu. Mięśnie uszkodzone, których włókna nie zostały do końca naprawione i zregenerowane nie są w stanie zaoferować nam pracy na takim samym poziomie intensywności jak wcześniej. Aby tak się stało, należy dać im czas na regenerację oraz superkompensację gwarantującą poprawę parametrów wysiłkowych w stosunku do poprzedniej jednostki treningowej.

 

Autor artykułu Trener personalny
To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane