SPIS TREŚCI:
1. Na czym polega trening izometryczny?
2. Dla kogo będzie odpowiedni trening izometryczny
3. Czy trening izometryczny może zastąpić tradycyjne ćwiczenia siłowe?
4. Trening izometryczny – zalety
5. Przeciwwskazania do stosowania izometrii
1. Na czym polega trening izometryczny?
Trening izometryczny polega na silnym napinaniu mięśni bez skracania ich długości.
Izometrię można wykonywać w różnych fazach. Najlepsze efekty przyniesie, gdy będziemy napinać mięśnie w fazie maksymalnego skurczu. Czyli jeśli chcemy wzmocnić bicepsy, powinniśmy spinać je w momencie maksymalnego zgięcia ramienia w stawie łokciowym. Jednak może nam zależeć nie tylko na wzmocnieniu samych mięśni, lecz również ścięgien. Wtedy możemy spiąć bicepsy w fazie maksymalnego lub prawie maksymalnego wyprostu w stawie łokciowym.
Klasyczny model treningu izometrycznego zakłada wykonywanie 3–5 serii 10–20-sekundowego spięcia na każdą grupę mięśni. Między każdą serią wystarczy odpocząć kilka lub kilkanaście sekund. Trening izometryczny nie trwa wtedy dłużej niż 15 minut. Najlepiej wykonywać go 3–5 razy w tygodniu, jeśli ma być stosowany jako forma rehabilitacji, lub 2–3 razy w tygodniu jako uzupełnienie klasycznego treningu siłowego.
2. Dla kogo będzie odpowiedni trening izometryczny
Trening izometryczny może być stosowany zarówno przez osoby początkujące, jak i zaawansowane. Mogą z niego korzystać również osoby kontuzjowane lub świeżo po wyleczeniu kontuzji. Wówczas mogą ten trening traktować jako formę rehabilitacji i sposób na powrót do pełnej sprawności.
Osoby początkujące mogą dzięki treningowi izometrycznemu nauczyć się czucia mięśniowego, które jest istotnym parametrem w rozwoju sylwetki.
Osoby zaawansowane mogą dzięki treningowi izometrycznemu przełamać stagnację w budowie zarówno masy, jak i siły. Bardzo dobrym uzupełnieniem klasycznego treningu siłowego jest również wykonywanie póz kulturystycznych i utrzymywanie ich przez założoną liczbę sekund. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie znacznie lepszej jakości i twardości muskulatury.
Osoby kontuzjowane mogą trening izometryczny wykorzystać na różne sposoby. Jeśli kontuzja uniemożliwia im wykonywanie dotychczasowego treningu angażującego nogi, wtedy śmiało mogą wprowadzić ćwiczenia izometryczne na górne partie, aby w jak największym stopniu zachować mięśnie i nie stracić sprawności w górnej połowie ciała. W zależności od rodzaju kontuzji można wykorzystać ćwiczenia izometryczne jako jedną z form rehabilitacji.
3. Czy trening izometryczny może zastąpić tradycyjne ćwiczenia siłowe?
Trening izometryczny jest również pewnego rodzaju odmianą treningu siłowego, lecz efekty, których możemy spodziewać się po jego wykonaniu, zupełnie różnią się od siebie.
Ćwiczenia izometryczne nie przyczyniają się do istotnego wzrostu masy mięśniowej. Nie jest to również forma treningu, na której powinniśmy bazować, jeśli chcemy zbudować masę mięśniową lub zredukować tkankę tłuszczową. Głównym celem treningu izometrycznego jest wzmocnienie mięśni oraz ścięgien, praca nad czuciem mięśniowym, poprawa jakości umięśnienia i rekonwalescencja po treningu. Dlatego tego typu treningi nie są w stanie zastąpić klasycznych treningów z ciężarami w celu rozbudowy i kształtowania sylwetki, lecz mogą okazać się ich świetnym uzupełnieniem.
4. Trening izometryczny – zalety
Zalety treningu izometrycznego:
– bardzo dobrze wzmacnia mięśnie;
– niewielkie ryzyko odniesienia kontuzji;
– może być wykonywany przez osoby starsze lub niepełnosprawne;
– świetnie sprawdzi się w treningu rehabilitacyjnym podczas rekonwalescencji po kontuzji. Po dłuższym unieruchomieniu pomoże mięśniom nabrać elastyczności oraz wzmocni osłabione ścięgna. Ścięgna znacznie wolniej adaptują się do treningu niż mięśnie, dlatego trening izometryczny może być świetnym uzupełnieniem klasycznego treningu siłowego, zapobiega naciągnięciom i zerwaniom ścięgien;
– pozwala poprawić gęstość, kształt i definicję mięśni, dlatego tak często korzystają z niego kulturyści, szczególnie gdy w okresie przedstartowym trenują wykonywanie i przytrzymywanie póz obowiązkowych;
– do wykonywania tego typu treningu nie jest konieczny żaden sprzęt ani karnet na siłownię. Niepotrzebne jest również żadne specjalistyczne ubranie;
– może wywołać pozytywne zmiany w sile oraz wytrzymałości mięśniowej.
5. Przeciwwskazania do stosowania izometrii
Z treningu izometrycznego nie powinny korzystać przede wszystkim osoby z nadciśnieniem lub innymi chorobami układu krążenia. Również osoby cierpiące na choroby stawów powinny skonsultować wprowadzenie tego typu treningu z lekarzem. Uważać powinny również kobiety w ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze.
Komentarze