SPIS TREŚCI:
1. Czym jest guarana?
2. Guarana – działanie
3. Zastosowanie
4. Dawkowanie
5. Przeciwwskazania
1. Czym jest guarana?
Jak wspomniano we wstępie, Paulinia cupana czy też guarana, jest rośliną o właściwościach stymulujących. Nazwa pochodzi tak naprawdę od popularnego określenia dla gorzko-kwaśnego napoju, który jest przygotowywany przez ludność plemienia Guarani. Niejednokrotnie guarana występuje pod takimi nazwami jak cierniopląt czy osmęta. Głównymi terenami pozyskiwania Paulinia cupana są obszary Brazylii, a przede wszystkim rejony dorzecza Amazonki oraz Pary.
2. Guarana – działanie
Głównym składnikiem guarany są ksantyny, związki, do których zalicza się katechiny, kofeinę oraz procyjanidyny. Pomimo znajomości dokładnego działania każdego z tych związków, po dziś dzień nie do końca wiadomo, jakie właściwości wykazują brazylijskie nasiona. Liczne badania naukowe pozwoliły jednak na stwierdzenie, że pomimo wysokiej zawartości kofeiny w swoim składzie, średnia dawka guarany jest zbyt niska, by ograniczyć potencjał drzemiący w związku znanyn przede wszystkim z kawy.
Guarana jest znana przede wszystkim jako suplement diety. Uwarunkowane jest to w znacznym stopniu wspomnianym już działaniem pobudzającym. Mobilizujący charakter rośliny jest odnotowywany w przypadkach nadmiernego zmęczenia fizycznego i psychicznego, co skutkuje większą ilością energii, znaczną poprawą koncentracji oraz całej sprawności umysłowej. Przyjmuje się, że Paulinia cupana wykazuje również właściwości antynowotworowe i psychostymulujące. Niemniej jednak, potrzeba większej ilości laboratoryjnych analiz mogących potwierdzić te aspekty. Warto dodać, że choć bardzo często przypisuje się guaranie działanie przyczyniające się do spalania tkanki tłuszczowej, to w praktyce takowe właściwości nie występują.
3. Zastosowanie
Sama guarana, podobnie jak i suplementy zawierające ją w swoim składzie, polecana jest przede wszystkim w przypadku:
- stanów zmęczenia fizycznego i psychicznego;
- nadmiernego spadku odporności;
- problemów z koncentracją i pamięcią;
- dolegliwości bólowych głowy oraz migren;
- chorób o podłożu krążeniowym;
- stanów po chorobach i operacjach wymagających rekonwalescencji;
- stresu, nadmiernego napięcia nerwowego czy stanów depresyjnych.
4. Dawkowanie
Przyjmuje się, że dobowa dawka guarany dla dorosłego człowieka winna zawierać się w przedziale od 50 do 75 mg. Takową porcję zaleca się stosować głównie przed południem. Inne źródła donoszą, że można stosować guaranę w dwóch, 50 mg porcjach, które należy przyjmować rano po przebudzeniu i po południu.
Bez względu na sposób stosowania Paulinia cupana, maksymalna jej ilość nie powinna być większa niż 100 mg. Warto jednak dodać, że potrzeba większej liczby dokładniejszych badań, aby potwierdzić takową teorię. Niemniej jednak, guarana nigdy nie powinna być stosowana w okresach wieczornych oraz na noc. Ze względu na swój pobudzający charakter może skutkować problemami z zasypianiem.
5. Przeciwwskazania
Suplementy bazujące na ekstraktach z guarany są przeciwwskazane przede wszystkim dla kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Paulinia cupana powinna być stosowana ze szczególną ostrożnością przez chorujących na cukrzycę oraz z takimi problemami jak arytmia czy nadciśnienie.
Przekroczenie dziennej porcji 100 mg prowadzi zazwyczaj do pojawienia się objawów niepożądanych. Nadmierne pobudzenie wynikające z nieprawidłowego dawkowania guarany może powodować bezsenność, niekontrolowany wzrost ciśnienia tętniczego krwi, kołatanie serca, stany prowadzące do rozwoju niepokoju czy splątania, a nawet dysfunkcje pokarmowe jak zaparcia.
Komentarze