Kup teraz
Dodano: 2016-10-05

HMB – dla kogo jest przeznaczone? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1

HMB – suplement, który zyskał dużo sławy w ciągu ostatnich lat, czasem dobrej, czasem złej. Powszechne jest wyrabianie sobie opinii na jego temat na podstawie komentarzy i przeświadczeń innych osób. Jest to pochopne działanie, które może skutkować wysunięciem i ugruntowaniem się błędnych wniosków. Szczególnie zakwestionować warto negatywne opinie dotyczące tych produktów, biorąc pod uwagę ilość literatury naukowej udowadniającej skuteczność przyjmowania HMB a także liczne rekomendacje profesjonalnych trenerów, zalecające przyjmowanie tego suplementu.

SPIS TREŚCI:
1. HMB – czym jest
2. Jak działa HMB
3. Kto powinien przyjmować HMB
4. Opinie i badania
 
1. HMB – czym jest
HMB jest suplementem dostępnym w powszechnym obiegu na rynku suplementów. Swoją nazwę zawdzięcza chemicznemu określeniu hydroxy methylbutyrate, co na polski tłumaczy się jako kwas 3-hydroksy-3-metylomasłowy. Chociaż chemiczna nomenklatura dla wielu osób może być łamaczem języka, to nie należy uważać, że z tego powodu HMB jest czymś obcym dla naszego organizmu. HMB jest naturalnie syntezowany w naszym organizmie. Ten proces zachodzi przy każdorazowym metabolizmie aminokwasów rozgałęzionych w naszych komórkach mięśniowych.

Leucyna – jeden z trzech kluczowych aminokwasów rozgałęzionych, w momencie matabolizacji jest przekształcana do okso-izokapronianu (KIC), który następnie ulega przemianie w HMB. Przyjmuje się, że około 5% spożytej leucyny jest przekształcane w HMB.
Koncepcja suplementacji HMB powstała na skutek obserwacji, że HMB jest syntezowane i oddziałuje niemal wyłącznie na komórki mięśniowe.

2. Jak działa HMB
Koncepcja przyjmowania HMB w postaci suplementu opiera się na czymś więcej niż tylko teoretycznych domysłach. Istnieją naukowo udokumentowane mechanizmy przekładające się na anabolizm i antykatabolizm mięśniowy. Co ciekawe, owe mechanizmy działania HMB są odmienne od leucyny – aminokwasu stanowiącego jego prekursor.

Leucyna oddziałuje na mięśnie poprzez aktywację kinazy mTOR, a dalej fosforylację białek konstrukcyjnych takich jak p70S6K. Finalnym efektem spożycia leucyny, nawet jeśli pochodzi ze źródeł pełnowartościowego białka, jest stymulacja syntezy białek mięśniowych, czyli mechanizmów niemal wyłącznie anabolicznych.

Jak wykazało badanie opublikowane w 2013 roku w periodyku naukowym „Journal of Physiology”, HMB wykazuje swoje efekty głównie przez inhibicję degradacji białek mięśniowych, innymi słowy działa antykatabolicznie. Jest to możliwe dzięki wstrzymaniu ścieżki ubikwityna–proteasom, która odgrywa kluczową rolę w procesach wyznaczania białek mających ulec rozpadowi.

3. Kto powinien przyjmować HMB
Ponieważ HMB działa głównie antykatabolicznie, to właśnie osoby, które są najbardziej narażone na utratę masy mięśniowej, skorzystają na jego suplementacji. Do tego grona można zaliczyć szczególnie osoby, które trenują z dużą częstotliwością, intensywnością i nie pozwalają sobie na wystarczającą regenerację. Suplementację powinny rozważyć także osoby będące na skraju przetrenowania – osoba odczuwająca znaczne zmęczenie, problemy z koncentracją i brak przyrostów na siłowni powinna zobaczyć korzyści z przyjmowania HMB.
Do grona osób narażonych na zwiększony katabolizm mięśniowy można zaliczyć także osoby przechodzące przez stany chorobowe. Aminokwasy są wtedy pobierane z tkanki mięśniowej i wykorzystywane jako paliwo dla układu immunologicznego. Przyjmowanie HMB będzie zapobiegało natężeniu procesów katabolicznych.

Grono potencjalnych użytkowników należy jeszcze rozszerzyć o seniorów, którzy narażeni są na sarkopenię – czyli starczą utratę tkanki mięśniowej.

4. Opinie i badania
Opinie dotyczące skuteczności HMB, jakie pojawiają się w internecie, są bardzo podzielone. Negatywne komentarze wynikają w dużym stopniu z faktu, że część badań sprawdzających skuteczność przyjmowania HMB została przeprowadzona i opublikowana przez Dr Steva Niessena, który jest jego odkrywcą i posiadaczem patentu, dlatego też zasugerować można tutaj stronniczość na tle finansowym.

Istnieją jednak niezależne laboratoria naukowe, które także wydają publikacje wspierające ideę suplementacji HMB. Za przykład mogą posłużyć badania przeprowadzone przez polskich ekspertów na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pokazują one korzystny wpływ suplementacji HMB na poprawę wytrzymałości w ćwiczenia aerobowych oraz redukcję tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym zachowaniu masy mięśniowej.

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane