Kup teraz
Dodano: 2016-10-04

L-karnityna – wszystko na jej temat Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1

L-karnityna to kolejny związek chemiczny wpisujący się do wielkiego grona aminokwasów endogennych, czyli samodzielnie syntezowanych w organizmie. Choć występuje w żywności, najczęściej jest dostarczana do ludzkiego ustroju w postaci suplementów diety. Jej głównym działaniem jest przede wszystkim nasilenie procesu spalania tkanki tłuszczowej. Niemniej jednak, właściwość ta jest możliwa tylko w sytuacji, gdy nasz organizm posiada jej dostatecznie dużo.

SPIS TREŚCI:
1. Działanie
2. Zastosowanie
3. Dawkowanie i sposób użycia
4. Przeciwwskazania
5. Działania niepożądane
6. Występowanie


1. Działanie
Fundamentalnym działaniem związku określanego mianem l-karnityny jest intensyfikacja procesu niwelowania nadprogramowej ilości tkanki tłuszczowej. Oznacza to, że można ją zaliczyć do grona suplementów nazywanych spalaczami tkanki tłuszczowej. Mechanizm jej funkcji opiera się na wzroście zdolności mitochondriów do pozbycia się niechcianego tłuszczu. Jest to możliwe, dzięki wzmożeniu transportu kwasów tłuszczowych oraz wykorzystaniu ich jako źródła energii. L-karnityna uczestniczy także w metabolizmie aminokwasów i związków węglowodanowych. Co więcej, determinuje też aktywność licznych hormonów jak tyreotropina, tyroksyna czy trójjodotyronina, które są produkowane przez tarczycę. Oprócz tego, badania dowodzą, że l-karnityna wpływa też na funkcjonalność testosteronu.

2. Zastosowanie
Głównym przeznaczeniem l-karnityny jest przede wszystkim medycyna estetyczna oraz sport. Co do tego pierwszego, endogenny aminokwas znacząco przyśpiesza pracę mózgu ze względu na wsparcie funkcjonalności neuronów. W tym momencie warto dodać, że najczystszą formą tego związku jest ALCAR. Taka postać l-karnityny jest wykorzystywana do łagodzenia symptomów postępującego procesu starzenia się organizmu czy oznak chronicznego zmęczenia. Ciężko nie wspomnieć, że ALCAR znacząco poprawia pracę naczyń krwionośnych jak i stan całego systemu krążenia.

Wykorzystanie l-karnityny w sporcie wiąże się ze wspomnianym już nasileniu destrukcji zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej. Okazuje się więc, że odgrywa ona znaczącą rolę podczas całego procesu odchudzania. Rola ta polega na przywołanej już zdolności do zmiany związków tłuszczowych w energię. Co więcej, optymalizuje większość reakcji biochemicznych zachodzących w obrębie mięśni oraz w znaczący sposób skraca czas potrzebny do zregenerowania organizmu po intensywnym wysiłku fizycznym.

3. Dawkowanie i sposób użycia
Badania naukowe dowodzą, że dobowa dawka l-karnityny zwykle powinna zawierać się od 500 do 2000 mg. Wielkość tej porcji jest uzależniona od masy ciała oraz indywidualnego zapotrzebowania. Głównym adresatem tego suplementu są osoby ćwiczące.

4. Przeciwwskazania
Obecne badania oraz wiedza z zakresu suplementacji potwierdzają, iż na dzień dzisiejszy nie istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania co do stosowania l-karnityny. Niemniej jednak, większa ilość analiz naukowych pozwoliłaby na dokładniejsze zbadanie tego tematu.

5. Działania niepożądane
Uczeni potwierdzają, że prawdopodobieństwo rozwinięcia się jakichkolwiek objawów niepożądanych czy skutków ubocznych w wyniku suplementacji l-karnityną jest stosunkowo nikłe.

6. Występowanie
Mimo endogennego charakteru, l-karnityna jest produkowana w organizmie w zbyt małej ilości, aby wywołać opisywane w tym tekście działanie. W związku z tym zalecana jest dodatkowa suplementacja. Oprócz odżywek, aminokwas ten występuje też w naturalnych produktach, wśród których warto wymienić mięso (baranina, ryby, wieprzowina i wołowina), grzyby, drożdże, nabiał oraz liczne owoce i warzywa.

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane