Kup teraz
Dodano: 2016-10-04

L-tyrozyna – siła i wytrzymałość Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1

Aminokwasy endogenne to grupa określana mianem „związków niezbędnych do życia”. Do tego licznego grona zalicza się l-tyrozyna, która nie tylko warunkuje prawidłowość naszej diety, lecz i całego zdrowia. W niniejszym tekście postaramy się przybliżyć informacje na temat tego związku oraz zaprezentować jego działanie.

SPIS TREŚCI:
1. Czym jest tyrozyna?
2. Kto powinien stosować?
3. Tyrozyna i jej działanie
4. Dawkowanie


1 Czym jest tyrozyna?
Mianem l-tyrozyny określa się jeden z 22 aminokwasów endogennych, wchodzących w strukturę białek mięśniowych. Oprócz funkcji czysto budulcowej, jest jednym z prekursorów wytwarzania związków neurotransmisyjnych. Mowa tu o takich związkach jak: adrenalina, dopamina czy noradrenalina. L-tyrozyna jest syntezowana w naszym ustroju samodzielnie, a jej substratem jest inny aminokwas znany jako fenyloalanina.

2. Kto powinien stosować?
Preparaty bazujące na działaniu tyrozyny są rekomendowane przede wszystkim osobom znacznie aktywnym fizycznie, w tym sportowcom. Również osoby otyłe i często korzystające z kąpieli słonecznych w solariach powinny mieć na uwadze suplementację tym aminokwasem. L-tyrozyna jest także polecana osobom starszym oraz pracującym umysłowo, ze względu na wzmacnianie organizmu oraz redukowanie oznak nadmiernego stresu i przemęczenia.

Objawami niedoboru tyrozyny są przede wszystkim spadek kondycji psychicznej, zmiany hormonalne głównie o charakterze niedoczynności tarczycy, a także spadek nastroju i pogorszenie samopoczucia. Stosowanie tyrozyny jest przeciwwskazane dla osób odbywających leczenie przebiegające z nadmierną ilością dopaminy. Co więcej, osoby chorujące na czerniaka również powinny wzbraniać się przed jej suplementacją.

3. Tyrozyna i jej działanie
Wcześniej wspomnieliśmy, że suplementacja l-tyrozyną jest rekomendowana dla pracowników umysłowych. Uwarunkowane jest to nie tylko utrzymaniem optymalnego stężenia, ale też wzrostem liczby neurotransmiterów w naszym ustroju. Zwiększenie liczby przekaźników nerwowych powoduje sprawniejszą wymianę informacji, a co za tym idzie, znaczną poprawę wszelkich czynności umysłowych jak np. koncentracji czy logicznego myślenia.

Wzrost liczby dopaminy powoduje też wzrost odporności na stres oraz znaczne ograniczenie apetytu, ze względu na stymulowanie ośrodków sytości. L-tyrozyna jest także związkiem stymulującym nasz ustrój do produkcji melaniny – będącą zarazem pigmentem skórnym warunkującym opaleniznę. Oprócz tego, stanowi dodatkową warstwę ochronną dla naszej skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV.

4. Dawkowanie
Dotychczasowe badania nad działaniem l-tyrozyny donoszą, że dobową porcję należy obliczyć na podstawie wzoru, gdzie 100 mg aminokwasu przypada na każdy 1 kg masy ciała. Takową porcję zaleca się spożyć w trzech równych dawkach w ciągu dnia. Niemniej jednak, należy pamiętać, że maksymalna ilość tyrozyny, jaką można stosować w czasie 24 h, wynosi maksymalnie 10 g. W celu poprawy koncentracji i wytrzymałości zaleca się ją stosować do kilkudziesięciu minut przed planowanym treningiem.

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane