SPIS TREŚCI:
1. Odżywki białkowe
2. Odżywki typu gainer
3. Różnice
4. Budowanie mięśni
5. Odchudzanie
1. Odżywki białkowe
Odżywki białkowe są ulubionym suplementem każdej osoby uczęszczającej na siłownię. Są łatwe w przygotowaniu, smaczne i co najważniejsze – bogate w białko. Ten ostatni argument jest głównym powodem, dla którego tego typu odżywki zyskały tak dużą popularność.
Białko jest składnikiem pożywienia wymaganym do inicjacji procesów konstrukcyjnych w organizmie. Wynika to z tego, że białko jest zbudowane z aminokwasów, które w momencie spożycia są przez nasz organizm absorbowane. Te aminokwasy są dalej wykorzystywane jako cegiełki budowlane do tworzenia nowych struktur mięśniowych.
Odżywki białkowe można wręcz uznać za wzorowe źródło białka, ponieważ posiadają bardzo duże ilości aminokwasów rozgałęzionych: leucyny, izoleucyny i waliny. Te trzy aminokwasy znajdziemy także w popularnych kompleksach BCAA. Ich obecność jest najważniejszym determinantem rozruchu procesu syntezy białek mięśniowych. Odżywki białkowe są świetnym źródłem tych aminokwasów.
2. Odżywki typu gainer
Nazwa gainer wywodzi się od angielskiego słowa „gain” oznaczającego „zysk, przyrost”. Tego typu odżywki zostały stworzone z myślą o osobach mających problemy z nabieraniem masy mięśniowej. Włączenie gainerów do stacku suplementacji pomaga podnieść kaloryczność diety i wygenerować nadwyżkę kaloryczną wymaganą do rozbudowy nowych włókien mięśniowych.
Wysoka kaloryczność tej odżywki wynika z dużej obecności węglowodanów w pojedynczej porcji. Dokładna zawartość węglowodanów będzie różnić się w zależności od zakupionego produktu. Na rynku istnieją odmiany zawierające od 90 do 50% kalorii wynikających z węglowodanów.
Pozostałe 10–50% składników stanowi przeważnie białko, które znajduje się w odżywce w celach inicjacji procesów anabolicznych.
3. Różnice
Główną różnicą pomiędzy odżywkami jest zawartość białka. Naturalnie produkt skupiający się na dostarczaniu białka będzie go zawierał więcej, jednak gainery zaleca się spożywać w nieco większych dawkach, dzięki temu także pozwalają na zażywanie adekwatnych ilości tego makroskładnika.
Dużą różnicą i mankamentem odżywek typu gainer jest ich słaby jakościowo skład. Chociaż zawierają dużo węglowodanów, to w większości występują one w postaci cukrów prostych. Białko zawarte w gainerze, nawet jeśli będzie dostarczone w odpowiedniej ilości, to i tak charakteryzuje się upośledzoną wchłanialnością. Niestety gainery dostarczają dużo energii i cechują się niską jakością.
4. Budowanie mięśni
Ponieważ okres budowania masy mięśniowej wymaga spożywania nadwyżki kalorycznej, czyli nadmiaru kalorii względem tego, ile ich dziennie spalamy, przydatne okazuje się spożywanie produktów, które w łatwy sposób dostarczają dużo kalorii. Przydatny może okazać się tutaj gainer, jednak priorytetowo powinniśmy starać się uzupełniać kalorie z pełnowartościowych produktów spożywczych.
5. Odchudzanie
Stosowanie gainera w okresie spalania tkanki tłuszczowej będzie wręcz kontrproduktywne i może doprowadzić do zwiększenia obwodu pasa. Zamiast tego lepszym wyborem będzie odżywka białkowa, która umożliwi nam utrzymanie masy mięśniowej i osiągnięcie upragnionego procentu tkanki tłuszczowej.
Odżywka białkowa może wręcz przyśpieszać redukcję tkanki tłuszczowej, zawdzięcza to silnemu wpływowi na proces termogenezy poposiłkowej, czyli przyśpieszenia metabolizmu związanego z potrzebą absorpcji i przetworzenia spożywanego białka. Dodatkowo adekwatna podaż białka w diecie jest czynnikiem wzmagającym nasycenie poposiłkowe, co może uchronić nas przed niepotrzebnym atakiem na półkę ze słodyczami.
Komentarze