SPIS TREŚCI:
1. Czym jest carbo?
2. Kto powinien stosować carbo?
3. Kto powinien unikać stosowania carbo?
4. Kiedy najlepiej przyjmować carbo?
1. Czym jest carbo?
Nazwa tej odżywki wywodzi się z angielskiej nazwy „carbohydrates”, która w dosłownym tłumaczeniu oznacza węglowodany – jest to jeden z podstawowych makroskładników, jakie znajdują się w pożywieniu. Ich funkcja w organizmie sprowadza się głównie do nośnika energii. Jeden gram węglowodanów dostarcza 4 kilokalorie energii, które są wykorzystywane w efektywny sposób i nie wymagają dużego zaangażowania ze strony organizmu w celu asymilacji.
Węglowodany są preferowanym źródłem energii dla większości tkanek w naszym organizmie – oznacza to, że po ich spożyciu szybko wzrasta stopień ich oksydacji. Istnieje kilka implikacji tego procesu. Po pierwsze redukcji ulega oksydacja, czyli spalanie tłuszczów. Dlatego przyjmowanie odżywki carbo jest niekorzystne przed okresami, które mają na celu doprowadzenie do utraty tkanki tłuszczowej.
Z drugiej strony węglowodany są optymalnym paliwem do zasilania aktywności fizycznych charakteryzujących się dużą intensywnością, na przykład treningu siłowego lub interwałów.
Odżywka tego typu zawsze występuje w postaci proszku, który przed spożyciem należy rozpuścić z wodą lub mlekiem. Niestety węglowodany sprzedawane w takiej postaci są pozbawione błonnika i większości mikroelementów, przez co jakościowo wypadają znacznie gorzej niż pełnowartościowe produkty spożywcze. Możliwa jest obecność śladowych ilości witamin i minerałów w odżywkach, jednak wynika ona z procesów fortyfikacji, przez co absorpcja mikroelementów jest znacznie ograniczona.
2. Kto powinien stosować carbo?
Istnieje bardzo wąskie grono osób, które powinny decydować się na spożywanie tego typu odżywek. Najlepiej na tym produkcie skorzystają osoby, które mają problemy z uzupełnieniem zapotrzebowania energetycznego z naturalnych produktów spożywczych. Na tę sytuację narażeni są przeważnie sportowcy, którzy stawiają sobie za cel budowanie masy mięśniowej i angażują się jednocześnie w duże ilości aktywności fizycznej. Natężenie dziennego harmonogramu obowiązków sprawia, że niektórym osobom ciężko jest zjeść kilka tysięcy kalorii wymaganych do akumulacji nowych włókien mięśniowych, pomocnym narzędziem są wtedy kaloryczne odżywki, które są mało sycące i łatwe w przygotowaniu.
Odżywka carbo może być też wykorzystywana przez sportowców uprawiających dyscypliny wytrzymałościowe, którzy poświęcają czasami kilka godzin dziennie na treningi. Taka akumulacja aktywności fizycznej także stwarza wysokie zapotrzebowanie kaloryczne, dzięki czemu wartościową opcją staje się łatwo dostępna odżywka carbo.
Osoby, które decydują się na włączenie tego typu odżywek do swojego planu, muszą pamiętać o tym, żeby wliczyć je do swojego dziennego zapotrzebowania energetycznego, w przeciwnym przypadku dojdzie do stworzenia zbyt dużej nadwyżki kalorycznej i akumulacja tkanki tłuszczowej ulegnie nieproporcjonalnemu przyśpieszeniu.
3. Kto nie powinien stosować carbo?
Szybka absorpcja węglowodanów z odżywki carbo sprawia, że nie są one dobrą alternatywą dla produktów takich jak kasza jaglana, ryż brązowy lub komosa ryżowa. Po nagłym wzroście stężenia cukru we krwi następuje też szybki jego spadek, czego rezultatem jest przeważnie stan hipoglikemii, czyli zaniżonego poziomu cukru we krwi. W takim stanie jesteśmy bardziej skłonni do podjadania i dokonywania gorszych wyborów żywieniowych.
W przypadku osoby, której celem jest redukcja tkanki tłuszczowej, dostarczanie kalorii z takich źródeł jak odżywka carbo jest szybkim sposobem na złamanie założeń dietetycznych i ostateczną porażkę w drodze po szczupłą sylwetkę.
Każdy, kto jest w stanie dostarczać całkowitą podaż węglowodanów z naturalnych produktów spożywczych, powinien unikać carbo.
4. Kiedy najlepiej przyjmować carbo?
Jak wspomniano w pierwszym rozdziale, spożycie węglowodanów, szczególnie o wysokim indeksie glikemicznym, prowadzi do redukcji oksydacji tłuszczów. Dlatego przyjmowanie odżywki carbo nie powinno poprzedzać okresów treningowych mających na celu maksymalizację procesów lipolizy – czyli mobilizacji tkanki tłuszczowej. Przykładem złej praktyki będzie wypijanie carbo przed porannym bieganiem lub przed treningiem aerobowym wieńczącym trening siłowy.
Jeśli już decydujemy się na spożywanie carbo, a naszym celem jest optymalizacja procesów kształtowania sylwetki – to najlepszym wyborem będzie okres potreningowy. Wtedy uszczuplone są zapasy glikogenu mięśniowego. Dodatkowo po treningu dochodzi do translokacji białek GLUT na powierzchni komórek mięśniowych, dzięki czemu podniesiona jest insulinowrażliwość tkanki mięśniowej.
Komentarze