Kup teraz
Dodano: 2016-10-04

Ogromne mięśnie – zasługa odpowiedniego planu treningowego Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1

Kluczem do odpowiedniego rozbudowania naszego gorsetu mięśniowego jest prawidłowe ułożenie planu treningowego! Właściwa kolejność ćwiczeń oraz połączenie partii mięśniowych pozwala nie tylko na jego odpowiedni rozwój, ale i maksymalne wykorzystanie drzemiącego w nich potencjału. W niniejszym tekście przedstawimy, jak odpowiednio ułożyć swój plan!

SPIS TREŚCI:
1. Trening – jak łączyć partie?
2. Czego nie praktykować?
3. Skąd biorą się urazy?


1. Trening – jak łączyć partie?
Ilość serii i powtórzeń jest ważnym elementem każdego planu treningowego. Niemniej jednak, najbardziej istotną rolę odgrywa tutaj kolejność wykonywanych ćwiczeń oraz połączenie partii mięśniowych. Warto mieć na uwadze, że trening niektórych grup mięśniowych angażuje też inne grupy, które nie są aktualnie trenowane.

Przykładowo, trening mięśni klatki piersiowej angażuje dodatkowo mięśnie trójgłowe i obręcz barkową. Z kolei podczas ćwiczenia nóg współdziała również prostownik grzbietu. Natomiast w trakcie treningu pleców dodatkowo ćwiczymy nasze bicepsy. To właśnie powód, dla którego trening dzielony, nazywany potocznie splitem, powinien być starannie dopieszczony. Rozwiązanie polega na zaangażowaniu podczas jednego treningu partii, które wykazują dla siebie działanie antagonistyczne.

W związku z tym klatka piersiowa winna być łączona z bicepsem, barki wraz z nogami, a plecy z tricepsami. Dzięki temu możemy być pewni, że właściwie wykorzystamy potencjał znajdujący się w naszych mięśniach. Innym i równie dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie gotowych metod treningowych, które zostały opracowane przez doświadczonych zawodników kulturystycznych.

2. Czego nie praktykować?
W dużej mierze staramy się unikać jak ognia samodzielnego układania planu, jeżeli wiemy, że nasza wiedza w tym temacie jest niedostatecznie duża. Skutkować to może nie tylko brakiem efektywności, ale i zwiększoną szansą na zaliczenie kontuzji. Oprócz niewłaściwego łączenia grup mięśniowych, niejednokrotnie dochodzi też do sytuacji nieprawidłowego wykonywania ćwiczeń. Dotyczy to przede wszystkim rozpoczęcia treningu od małych grup, które powinny zostać na sam koniec każdej sesji. Może to skutkować brakiem sił na właściwe przećwiczenie dużych partii. Przykładowo, jeżeli najpierw odbędziemy trening prostownika pleców i dopiero potem przejdziemy do ćwiczeń nóg, możemy być pewni, że takowe połączenie będzie wiązać się z poważnym urazem i zagrożeniem dla naszego zdrowia.

3. Skąd biorą się urazy?
Urazy, kontuzje i wszelkiego rodzaju problemy w trakcie treningów wiążą się z dwoma podstawowymi aspektami. Chodzi tu o nieprawidłową technikę wykonywania ćwiczeń lub niewłaściwy dobór obciążenia. Równie częstą przyczyną, choć jest ona powszechniejsza u osób początkujących, jest niewłaściwy plan treningowy. Bardzo często możemy zauważyć sytuacje, w której osoby najpierw wykonują ćwiczenia rozciągające, podczas gdy to właśnie one powinny kończyć sesję treningową!

Innym i bardzo ważnym aspektem jest regeneracja. Brak odpowiedniej ilości odpoczynku skutkuje szybszym męczeniem się mięśni. Nie tylko prowadzi to do mniejszej efektywności treningowej, ale także do sytuacji niemożności skończenia ćwiczenia. W niektórych przypadkach jak podczas wyciskania sztangi czy martwego ciągu, może to doprowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu bądź nawet zagrożenia życia.

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane