Kup teraz
Dodano: 2016-10-04

Poziom testosteronu u mężczyzn Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1

Hormony płciowe to grupa związków będących jednymi z najważniejszych czynników regulujących całość przemian metabolicznych, a także decydujących o prawidłowości naszej sfery seksualnej. U mężczyzn takowym związkiem jest testosteron, syntezowany w komórkach Leydiga znajdujących się w jądrach. Niemniej, to właśnie mózg jest głównym miejscem jego produkcji. W niniejszym artykule dowiecie się, w jaki sposób możemy modulować poziom testosteronu w naszym organizmie.

SPIS TREŚCI:
1. Mechanizm powstawania testosteronu
2. Jaka jest rola testosteronu?


1. Mechanizm powstawania testosteronu
Proces produkcji męskiego hormonu sterydowego jest regulowany przez podwzgórze, do którego trafia informacja o poziomie tego związku. Podwzgórze dokonuje modyfikacji stężenia testosteronu poprzez przysadkę mózgową. Testosteron jest produkowany we wspomnianych już jądrach, gdzie z komórek Leydiga trafia do naszego układu krążenia. Tam natomiast ulega połączeniu z cząsteczkami białka, co powoduje jego dezaktywację. Warto nadmienić, że jedynie 10% całkowitej zawartości testosteronu występuje w stanie wolnym, co umożliwia oddziaływanie na geny warunkujące nową syntezę cząsteczek białkowych.

2. Jaka jest rola testosteronu?
Ilość produkowanego w organizmie testosteronu jest uzależniona od płci. Podczas gdy kobiece ciało jest w stanie wyprodukować zaledwie 0,3 mg, mężczyźni są zdolni do syntezy prawie 7 mg. Tak więc powiedzenie, że to "testosteron tworzy mężczyznę" jest jak najbardziej uzasadnione. Jak zostało wspomniane, związek ten jest hormonem płciowym, co oznacza, że determinuje on większość cech rozgraniczających płeć. Proces "nadawania płci" rozpoczyna się już w łonie matki i to właśnie stężenie testosteronu determinuje, czy z zapłodnionej komórki jajowej dojdzie do narodzin chłopca bądź dziewczynki.

Zawartość testosteronu ma również znaczący wpływ na sam proces dojrzewania płciowego. Po zakończeniu tego etapu całkowita ilość hormonu płciowego odnotowuje silny wzrost. Natomiast od momentu wkroczenia w "wiek średni" i przez cały późniejszy okres starzenia się, stężenie testosteronu systematycznie spada. Mowa tu głównie o wartości aktywnego testosteronu, który znajduje się w stanie wolnym.

Testosteron to niezwykle ważny hormon dla każdego z mężczyzn. Jego zawartość determinuje szereg cech decydujących o męskości, jak na przykład gęstość owłosienia na ciele i twarzy, wykształcenie penisa oraz gruczołu krokowego zwanego potocznie prostatą. Testosteron determinuje także funkcjonalność nasieniowodów oraz warunkuje popęd seksualny. To właśnie ten hormon wpływa na poziom naszego libido oraz potencję.

Liczne badania naukowe dowodzą, że poziom testosteronu jest powiązany z charakterem mężczyzny. Osoby o cechach przywódczych i zdecydowane przejawiają znacznie wyższą zawartość tego hormonu w swoim ustroju. Facet odznaczający się dużą ilością testosteronu zwykle przejawia bardziej energiczne zachowania oraz wzmożoną aktywność seksualną.

Testosteron to również jeden z tych związków, którego poziom jest uwarunkowany zawartością innych hormonów. Głównymi czynnikami regulującymi poziom testosteronu są estrogeny. To kolejna grupa hormonów, która w organizmie każdego z mężczyzn winna znajdować się na odpowiednim poziomie. Ich niedostatek może prowadzić do nadmiernego stężenia testosteronu, co w efekcie skutkuje niezahamowanym popędem płciowym, rozdrażnieniem czy nawet atakami agresji. Zbyt duże stężenie testosteronu jest zazwyczaj efektem upośledzenia aktywności aromatazy. Związek ten jest enzymem, który determinuje transformację męskiego hormonu w estrogeny. Oczywiście, nadmierna aktywność aromatazy również jest niebezpieczna, gdyż skutkuje nadmiarem estrogenów. Niedostateczny poziom testosteronu powoduje nie tylko spadek sprawności seksualnej, ale i obniżenie motywacji czy wahania nastrojów. Upośledzenie funkcjonalności aromatazy jest najczęstszą oznaką postępującego procesu starzenia się organizmu.

Testosteron to także jeden z najważniejszych hormonów związanych z procesem budowania masy mięśniowej i zwiększania ogólnego poziomu siły. Odpowiednio zaplanowany trening siłowy powoduje, że hormon przyczynia się do nasilenia przyswajalności cząsteczek białkowych. Ilość testosteronu wpływa też na sam stan układu mięśniowego, gdyż związek ten determinuje takie cechy jak pierzastość czy długość włókien mięśniowych. Należy dodać, że badanie poziomu hormonu płciowego po zakończonym treningu jest wyznacznikiem prawidłowości procesów anabolicznych.

W kontekście treningu siłowego warto dodać, że poziom testosteronu jest skorelowany przede wszystkim z kortyzolem. Związek ten nazywany powszechnie "hormonem stresu", powoduje degradację protein mięśniowych, co oznacza, że ma bezpośredni wpływ na stan naszej masy mięśniowej. Co więcej, nadmierna ilość kortyzolu może powodować spadek efektywności treningowej oraz motywacji psychicznej wśród ćwiczących. Na sam koniec warto nadmienić, że testosteron ma realny udział w procesie spalania tkanki tłuszczowej oraz jest odpowiedzialny za jej rozmieszczenie w naszym ciele.

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane