SPIS TREŚCI:
1. Kiedy pojawiają się zakwasy?
2. Co boli, jeżeli to nie są zakwasy?
3. Jak sobie radzić z potreningowym bólem mięśni?
1. Kiedy pojawiają się zakwasy?
Mianem „zakwasów” określa się nadmierne nagromadzenie kwasu mlekowego, który jest produktem intensywnego wysiłku fizycznego. Zwykle pojawia się do 2 godzin po zakończonym treningu i właśnie tyle zazwyczaj trwa jego usuwanie z naszego ustroju. Kwas mlekowy jest wykorzystywany między innymi przez naszą wątrobę. Co jednak w przypadku, gdy ból utrzymuje się dłużej nie tylko kilka godzin, ale i nawet kilka dni?
2. Co boli, jeżeli to nie są zakwasy?
W sytuacji, gdy ból mięśniowy utrzymuje się od 48 do nawet 72 h po zakończonej i intensywnej sesji treningowej, mamy do czynienia z przywołanymi już w tekście potreningowymi bólami mięśniowymi. Bardzo często są mylone z zakwasami, co wynika ze zwykłej nieznajomości terminologii oraz niewłaściwie utartych schematów.
Potreningowy ból mięśniowy wynika przede wszystkim z destrukcji mikroskopijnych włókien. Uszkodzenia powstają na skutek treningu – mięśnie poprzez adaptację do nowych ruchów w zupełnie innych warunkach oraz towarzyszącym mu obciążeniu, ulegają stopniowemu zniszczeniu. To właśnie te mikrourazy skutkują powstawaniem dolegliwości bólowych, które zwykle są odczuwane już następnego dnia. Co więcej, prowadzą one do znacznego ograniczenia sprawności fizycznej do momentu zakończenia procesów regeneracyjnych.
Mikrourazy mięśniowe są jednak bardzo istotne w procesie budowania masy mięśniowej, jak i modelowania sylwetki. To właśnie one determinują wzrost mięśnia, gdyż w miejscu rozerwanych włókien powstają nowe. Efektem tego jest zwiększenie rozmiarów oraz siły mięśniowej. Ból mięśniowy to także sygnał do przeprowadzenia procesów naprawczych. Dzięki informacji bólowej, organizm zostaje zawiadomiony, że pewne obszary wymagają odnowy i rekonwalescencji.
3. Jak sobie radzić z potreningowym bólem mięśni?
Na samym początku warto wziąć pod uwagę fakt, że potreningowy ból mięśni jest największy w momencie pierwszych treningów lub po powrocie do ćwiczeń po długotrwałej przerwie. Mięśnie nieprzyzwyczajone do działania takowych bodźców ulegają znacznym uszkodzeniom, co skutkuje dużymi dolegliwościami bólowymi. W miarę naszych postępów i ze wzrostem stażu treningowego, objawy potreningowego uszkodzenia mięśni ulegają nie tylko zmniejszeniu, ale niekiedy mogą zostać całkowicie zniesione, co świadczy o pełnym zaadaptowaniu się organizmu do planu treningowego. W takowym wypadku należy dokonać zmiany dotychczasowej rozpiski, aby organizm dostał nowe bodźce do rozwoju.
W przypadku sposobów łagodzenia potreningowych bólów mięśniowych, najlepszym rozwiązaniem jest obowiązkowa rozgrzewka przed treningiem oraz rozciąganie po zakończonym wysiłku. Właściwe przygotowanie mięśni do ćwiczeń, a także systematyczny stretch prowadzą do poprawy odżywiania i niwelowania skutków nadmiernego przeciążenia. Innym i równie dobrym sposobem jest właściwa ilość odpoczynku oraz prawidłowa regeneracja. W tym celu zaleca się korzystanie z sauny bądź gorącego prysznica. Nie zapominajmy o śnie, tylko w jego trakcie nasz układ mięśniowy ulega pełnej odnowie. Na sam koniec warto wspomnieć o niektórych suplementach jak BCAA, glutamina czy kofeina, które stanowią pierwszą linię suplementów proregeneracyjnych.
Komentarze