SPIS TREŚCI:
1. Czym jest przetrenowanie?
2. Objawy przetrenowania
3. Leczenie stanu przemęczenia
4. Najczęściej przetrenowane partie mięśniowe
1. Czym jest przetrenowanie?
Najprościej mówiąc, jest to reakcja organizmu na przesadne przemęczenie organizmu na skutek wysiłku fizycznego. To także oznaka tego, że plan treningowy nie został odpowiednio dopasowany do aktualnego stażu oraz kondycji psychofizycznej ćwiczącego. Niemniej, symptomy przetrenowania nie pojawiają się od razu. Proces ten jest długotrwały, w związku z czym osoby z niewielkim doświadczeniem są często nieświadome faktu obecności tego stanu.
2. Objawy przetrenowania
Symptomy przetrenowania mięśniowego można tak naprawdę podzielić na dwie konkretne grupy. Pierwsza z nich dotyczy oczywiście aspektów fizycznych, które wynikają z samej pracy mięśni oraz ich maksymalistycznego eksploatowania. Najczęściej odnotowywanymi oznakami przemęczenia mięśniowego są dolegliwości bólowe, zmniejszenie masy i siły mięśniowej, znaczne ograniczenie apetytu, upośledzenie procesów regeneracyjnych, zwiększona podatność na kontuzje, a także osłabienie funkcji motorycznych i spadek wagi.
Drugą grupę stanowią objawy psychiczne, wynikające z nadmiernego przebodźcowania układu nerwowego. Osoby charakteryzujące się przetrenowaniem mięśni odznaczają się wyraźnym spadkiem motywacji treningowej, gorszym samopoczuciem oraz zaburzoną zdolnością do koncentracji i logicznego myślenia. Bardzo często dochodzi też do pogorszenia jakości snu i jego skrócenia, a także zaniżenia samooceny.
3. Leczenie stanu przemęczenia
Największą rolę w przeciwdziałaniu przetrenowaniu odgrywa przede wszystkim profilaktyka. W celu uprzedniego zapobieżenia przed rozwojem nadmiernego przemęczenia, należy zadbać o odpowiednio ułożony plan treningowy. Ćwiczenia siłowe winny zostać właściwie dobrane do aktualnej kondycji zawodnika, jego dotychczasowego stażu i celu, jaki chce osiągnąć. Dużą rolę odgrywa tutaj także dieta, która ma na celu pokrycie wszelkich strat energetycznych, jakie wynikają z intensywnego wysiłku fizycznego.
W sytuacji gdy dojdzie już do przetrenowania, najlepszym sposobem na jego zniwelowanie jest zrezygnowanie z treningów. Wówczas należy zaniechać dotychczasowych ćwiczeń do momentu pełnego zregenerowania się organizmu. Sposobem może być także przeanalizowanie innych zmiennych, jakie mogą wpływać na nasze treningi. Mowa tu głównie o planie i odżywianiu, ale warto też dodać, iż bardzo często przetrenowanie jest wynikiem zbyt małej ilości snu bądź niewłaściwej techniki treningowej.
4. Najczęściej przetrenowane partie mięśniowe
Nie od dziś wiadomo, że trening siłowy jest znacznie częściej wybieraną aktywnością przez mężczyzn. W związku z czym przetrenowanie będzie zazwyczaj odnotowywane w obrębie dwóch grup mięśniowych będących niejednokrotnie żelaznym punktem większości ćwiczących.
Mowa tu w głównej mierze o mięśniach klatki piersiowej i brzucha. Młodzi adepci siłowni, ale i doświadczeni zawodnicy, bardzo często popełniają błąd polegający na katorżniczej pracy wspomnianych partii. Zbyt częste trenowanie tych samych mięśni skutkuje niedostatecznym czasem na ich pełną regenerację. Efektem tego jest bardzo szybkie rozwinięcie się wspomnianych już objawów przemęczenia. Należy wówczas zmniejszyć intensywność treningową bądź całkowicie zrezygnować z ćwiczeń do czasu odzyskania pełnego dobrostanu. W skrajnych przypadkach przetrenowanie może spowodować kontuzje, które znacznie odbiją się na naszej kondycji.
W tym miejscu warto też dodać, że mit mówiący o możliwości codziennego trenowania mięśni brzucha jest nieprawdą! Brzuch, podobnie jak każda inna partia, również wymaga regeneracji. Miejmy więc na uwadze, że podobnie jak bicepsy czy mięśnie nóg, włókna mięśniowe tworzące nasz brzuch także potrzebują odpoczynku, by doszło do ich prawidłowego rozwoju.
Komentarze