Kup teraz
Dodano: 2016-09-30

Sposób na domową siłownię Ocena: 3/5 Ilość głosów: 2

Domowa siłownia jest marzeniem wielu osób uczęszczających na treningi do ordynarnych klubów fitness. Istnieją też tacy, którzy swoje pierwsze kroki ze sportem siłowym stawiali przy zapachu kurzu i stali. Nie zważając na twój staż treningowy i indywidualne potrzeby, należy zauważyć, że wiele faktów przemawia na korzyść posiadania w domu sprzętu pozwalającego na przeprowadzenie podstawowego treningu siłowego. Poniższy artykuł zgłębia plusy posiadania domowej siłowni oraz podstawowe zasady dotyczące jej utworzenia.

SPIS TREŚCI:
1. Korzyści trenowania na domowej siłowni
2. Sprzęt priorytetowy
3. Sprzęt progresywny
4. Sprzęt opcjonalny
5. Rachunek kosztów

1. Korzyści trenowania na domowej siłowni
Ograniczanie treningów wyłącznie do domowego zacisza ma swoje mankamenty, szczególnie gdy w twoim posiadaniu znajduje się niewielka powierzchnia lub twoja sytuacja finansowa nie wygląda tak, jakbyś tego chciał. Ten pierwszy aspekt może być realnym ograniczeniem, jednak nigdy nie powinien uniemożliwić stworzenia własnego zakątka treningowego z podstawowym wyposażeniem. Aspekt finansowy jest tylko złudną wymówką, ponieważ każdy miesiąc treningu na domowej siłowni to zwrot inwestycji w porównaniu z miesięczną opłatą abonamentu na siłowni.

Z drugiej strony domowa siłownia posiada szereg oczywistych korzyści, wśród których można wymienić:
– Wyjątkową atmosferę – tworząc własną siłownię, masz możliwość dogrania lokalnej atmosfery do własnych potrzeb. Puszczaj swoją muzykę, ścianę wytapetuj plakatami własnego wyboru. Jest to twoje miejsce i ty decydujesz o tym, jak będzie wyglądało i jakie wzbudzi w tobie emocje.
– Brak innych osób – obecność innych osób na publicznych siłowniach może być zarówno plusem, jak i minusem. Wiele osób doceni brak dystrakcji w postaci innych osób trenujących. Dzięki temu mamy też pewność, że nikt nie zajmie nam sprzętu i nie każe nam czekać z kolejną serią ćwiczenia. Brak publiczności otwiera też wiele nowych dróg w kwestii doboru garderoby, bez krępowania można założyć stare lub brudne ciuchy, nie obawiając się gapiostwa innych ludzi.
– Niższe koszta – domowa siłownia to relatywnie wysoki, aczkolwiek jednorazowy wkład finansowy. Informacja bardzo ważna, biorąc pod uwagę, że aktywny styl życia to nawyk, który warto zaadaptować na całe życie. Domowa siłownia pozwoli na zaoszczędzenie dużych pieniędzy w perspektywie kilku lat, do czego doliczyć należy także koszty dojazdu na siłownię, jakie ponosi większość osób.

2. Sprzęt priorytetowy
Zabierając się za tworzenie domowej siłowni, należy podjąć podstawową decyzję dotyczącą kolejności zakupu sprzętu. Niewiele osób stać na jednorazowy zakup całości sprzętu, przeważnie trzeba zdecydować się na zakup przedmiotów o największej przydatności, a następnie systematyczne wyposażanie siłowni.

Poniżej znajduje się lista produktów uznawanych za priorytetowe, ich zakup pozwoli na wykonanie najefektywniejszych ćwiczeń.
– Drążek do podciągania – umożliwia wykonywanie podciągnięć, czyli zaangażowanie większości górnych partii ciała.
– Gryf prosty 150 cm + zestaw talerzy – taki zestaw umożliwia wykonywanie ćwiczeń na mięśnie grzbietu, obręczy barkowej, ramion oraz nóg z możliwością dostosowania obciążenia do swoich potrzeb.
– 2x hantle dostosowane do zakupionych talerzy – hantle umożliwiają wykonywanie ćwiczeń unilateralnych angażujących największe partie mięśniowe. 

Ta niewielka ilość sprzętu będzie nam wystarczać na długi czas, a jego sumaryczny koszt wynosi około 220 złotych – odpowiednik około dwóch miesięcy treningów na lokalnej siłowni.

3. Sprzęt progresywny
W momencie, gdy uznamy, że nasze możliwości finansowe i siłowe wykraczają już poza zakupiony sprzęt priorytetowy – warto będzie zainwestować w dodatkowe maszyny, które są droższe, ale pozwolą na stymulację włókien mięśniowych w niespotykany dotychczas sposób.
– Ławeczka z regulacją skosu – narzędzie szczególnie przydatne w celu treningu klatki piersiowej.
– Wyciąg do górny – szczególnie przydatny przy treningu pleców oraz ramion.
– Klatka do treningu siłowego wraz z gryfem olimpijskim – narzędzie, które przydatne będzie na długie lata, ponieważ umożliwia wykonywanie ciężkich przysiadów oraz wyciskanie sztangi nad głowę.

4. Sprzęt opcjonalny
Na tym etapie twoja siłownia posiada już większość sprzętu, jaki potrzebny jest do rozwijania siły i masy mięśniowej. Jednak jeśli w twoim prywatnym zakątku wciąż znajduje się wolne miejsce i posiadasz wolne środki finansowe, to możesz zdecydować się na zakup któregoś z następujących urządzeń: modlitewnik, ławeczka rzymska, ławeczka do brzuszków, bieżnia, rower stacjonarny, gryf łamany.

5. Rachunek kosztów
Przyjmując, że miesięczny koszt karnetu na siłownię wynosi 100 złotych, łatwo można zobaczyć, jak szybko inwestycja w domową siłownię może nam się zwrócić już nawet po upływie 12 lub 24 miesięcy. Zakupiony sprzęt będzie z nami już najpewniej do końca naszych dni – można wręcz powiedzieć że osoba posiadająca własną niezagospodarowaną piwnicę wręcz straci, jeśli nie zdecyduje się na taką inwestycję.

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane