SPIS TREŚCI:
1. Morwa biała – informacje ogólne
2. Działanie
3. Właściwości
4. Zastosowanie
5. Przeciwwskazania
6. Jak stosować morwę białą?
7. Opinie
1. Morwa biała – informacje ogólne
Morwa biała to pochodzący z Chin gatunek drzewa liściastego, który początkowo był uprawiany z uwagi na hodowlę jedwabnika morwowego. Liście morwy były bardzo dobrą pożywką do rozwoju larw. Wraz z popularyzacją hodowli na świecie, z biegiem czasu stała się rośliną ozdobną i zaczęto wykorzystywać jej jadalne owoce. Nie można jednak zapomnieć o prozdrowotnym charakterze morwy białej, co spowodowało jej udział w składach licznych suplementów diety.
2. Działanie
Morwa, a dokładniej wyciąg z liści tego drzewa, znany jest przede wszystkim jako regulator poziomu cukru i bardzo skuteczny suplement na powstrzymanie jego gwałtownych skoków. Dzięki zdolności do blokowania enzymów rozkładających związki cukrowe, dochodzi do ograniczenia ich transformacji do postaci cukru prostego – glukozy. Ograniczenie syntezy i zarazem zbyt wysokiego stężenia glukozy, zapobiega przed odkładaniem się szkodliwej tkanki tłuszczowej. Liście morwy białej to także świetny sposób na dodatkową ochronę układu krążenia, gdyż napar znacząco obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi.
3. Właściwości
Właściwości morwy białej są uwarunkowane tym, którą część rośliny zamierzamy stosować. Korzenie to w dużej mierze idealny sposób na walkę z dolegliwościami układu oddechowego typu astma, bronchit bądź uciążliwy kaszel będący objawem innych chorób. Ekstrakt z korzenia jest także preparatem tonizującym i silnie poprawiającym odporność całego ustroju. Mówi się, że dodatkowo wykazuje działanie antynowotworowe.
Owoce morwy białej znane są ze swojego specyficznego smaku, ale to nie jest ich jedyna zaleta. Stanowią bowiem doskonałe źródło flawonoidów, które podobnie jak polifenole, wykazują bardzo silne działanie antyoksydacyjne. Zwalczanie wolnych rodników powoduje znaczną poprawę w funkcjonowaniu całego organizmu. Co więcej, owoce białej odmiany morwy posiadają zbawienne dla pracy jelit pektyny, natomiast garbniki zabezpieczają błonę śluzową żołądka.
W przypadku liści już wspominałem o silnym działaniu na gospodarkę cukrowo-lipidową naszego ustroju. Nie można jednak zapomnieć o dodatkowym wsparciu w postaci kompleksu witamin B (1, 2, 6), które między innymi regulują pracę układu nerwowego czy poprawiają funkcjonowanie narządu wzroku. Oprócz wymienionych, liście morwy białej posiadają też usprawniający czynności mózgowe kwas nikotynowy, a także związki sterolowe czy kwasy fumarowe i palmitynowe.
4. Zastosowanie
Dość rozległe i holistyczne działanie elementów morwy białej pozwala na szerokie spectrum zastosowań. Suplementacja i włączenie do diety preparatów na bazie białej odmiany morwy są polecane między innymi przy astmie, cukrzycy (II), otyłości czy problemach ze strony przewodu pokarmowego (dwunastnica/żołądek). Oprócz nich, morwa jest polecana w przypadku chorób układu krążenia i systemu oddechowego oraz podrażnień skórnych czy stanach ogólnego osłabienia organizmu.
5. Przeciwwskazania
Morwa biała jest bezpiecznym suplementem, który może być stosowany w przypadku większości chorób oraz podczas zażywania dodatkowych leków. Niemniej jednak, duże uczulenie na działanie tego produktu wykazują kobiety ciężarne, a także młode matki w okresie laktacji tuż po urodzeniu dziecka.
6. Jak stosować morwę białą?
W suplementacji morwą białą wyróżniamy dwa rodzaje dawkowania, w zależności od efektów, jakie planujemy uzyskać. W przypadku, gdy planujemy ograniczyć wchłanianie węglowodanów i zapobiec skokom glukozy, zaleca się przyjmowanie:
* 5,4 - 11 g przy masie ciała równej 68 kg;
* 7,3 - 14,5 g przy masie ciała równej 90 kg;
* 9 do 18 g przy masie ciała równej 113 kg.
Z kolei w przypadku stanów zapalnych oraz ogólnego spadku witalności organizmu, rekomenduje się:
* 0,22 - 2,2 g przy wadze 68 kg;
* 0,3 - 2,9 g przy wadze 90 kg;
* 0,4 - 3,6 g przy wadze 113 kg.
7. Opinie
Poznański Uniwersytet Przyrodniczy przeprowadził w 2009 roku badania nad wykryciem oraz określeniem antyoksydacyjnych i oczyszczających właściwości ekstraktu z liści morwy białej. Wyniki uzyskane w tej pracy potwierdziły, że najsilniejsze działanie względem rodnika DPPH wykazał wyciąg acetonowy. Druga praca, z roku 2014, skonfrontowała aktywność przeciwutleniającą suszu z liści białej morwy względem przypraw stosowanych w polskich kuchniach. W teście użyto bazylię, cząber, majeranek, oregano oraz tymianek. Badania dowiodły, że morus alba ma nie tylko najsilniejsze działanie antyoksydacyjne, ale i największą zdolność do chelatowania cząsteczek żelaza.
Komentarze