Kup teraz
Dodano: 2018-05-02

Trening funkcjonalny kluczem do sprawności Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1

O treningach funkcjonalnych zrobiło się bardzo głośno w ostatnim czasie. Wielu trenerów personalnych mocno poleca tego typu treningi swoim podopiecznym. Pytanie brzmi, czy jest to kolejna moda, czy trening, który może zaistnieć w świecie fitness na dłużej? Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się więcej.

SPIS TREŚCI:
1. Czym tak właściwie jest trening funkcjonalny?
2. Wpływ treningu funkcjonalnego na wzmocnienie kręgosłupa
3. Korzyści płynące z treningu funkcjonalnego
4. Gdzie możemy wykonywać treningi?
5. Dla kogo treningi funkcjonalne?
6. Przykładowy trening funkcjonalny

1. Czym tak właściwie jest trening funkcjonalny?
Trening funkcjonalny nie jest odpowiednim narzędziem do budowania muskulatury. Do spalania tkanki tłuszczowej nadaje się trochę lepiej, aczkolwiek istnieją znacznie skuteczniejsze programy treningowe nastawione na poprawę kompozycji sylwetki. Trening funkcjonalny nastawiony jest głównie na poprawę wzorców ruchowych, które ludzie zatracają za sprawą wielu czynników, takich jak praca siedząca, brak ruchu, niewłaściwe treningi oparte na ćwiczeniach izolowanych lub kontuzje.

Dzięki zastosowaniu treningu funkcjonalnego jesteśmy w stanie zachować zdrowie, kondycję, a także siłę na wielu płaszczyznach. Ćwiczenia stosowane w treningu funkcjonalnym zbliżone są do czynności wykonywanych na co dzień. Jednak na treningach korzystamy z licznych utrudnień wymuszających pewne adaptacje mięśniowe. Te właśnie adaptacje są w stanie zarówno stworzyć solidną bazę wielu różnych dyscyplin sportowych, jak i zmniejszyć ryzyko wystąpienia kontuzji.

2. Wpływ treningu funkcjonalnego na wzmocnienie kręgosłupa
Trening funkcjonalny jest świetnym panaceum na dolegliwości bólowe kręgosłupa. Większość ćwiczeń wykonywana jest w pozycjach, które wymuszają ciągłe utrzymywanie spiętego brzucha. Stosowane są również akcesoria treningowe wymuszające niestabilność (BOSU, poduszki sensomotoryczne, równoważnie). Wykonywanie ćwiczeń w niestabilnych warunkach nie tylko pomaga wyćwiczyć równowagę, lecz również aktywuje mięśnie głębokie brzucha odpowiedzialne za stabilizację całego korpusu. Nie trzeba wspominać, że silny i stabilny korpus to również mocne mięśnie trzymające kręgosłup.

3. Korzyści płynące z treningu funkcjonalnego
Trening funkcjonalny wykonywany w poprawny sposób gwarantuje nam pełne bezpieczeństwo. Jak zostało wspomniane wcześniej, ćwiczenia oparte są na ruchach zbliżonych do tych wykonywanych podczas codziennych czynności, np. podnoszenie czegoś z ziemi, wstawanie, sięganie po coś czy kucanie. Jednak w treningu skupiamy się na wyrobieniu i utrwaleniu prawidłowych wzorców ruchowych, które przekładają się na wzmocnienie osłabionych grup mięśniowych. Sprzyja to utrzymywaniu prostej postawy oraz wzmocnieniu przedniej oraz tylnej części gorsetu, co w efekcie prowadzi do odciążenia kręgosłupa.

Ćwiczenia wykonywane w trakcie treningu funkcjonalnego angażują ogromną ilość mięśni jednocześnie. Nie od dziś wiadomo, że sprzyja to spalaniu dużej liczby kalorii. Ponadto ćwiczenia oparte na naturalnych wzorcach ruchowych aktywują oraz rozbudowują nieaktywne u wielu ludzi mięśnie głębokie. Do rozbudowy nowych włókien mięśniowych potrzebna jest ogromna liczby kalorii. To wszystko w połączeniu z prawidłową dietą sprzyja rekompozycji składu ciała oraz utracie tkanki tłuszczowej.

Krótkie przerwy oraz dość wysoka intensywność treningu przyśpieszają krążenie krwi, co skutkuje znacznie lepszym dotlenieniem oraz ukrwieniem organizmu. Tego typu trening wspomaga pracę układu krążenia oraz wzmacnia mięsień sercowy. Dzięki temu organizm staje się bardziej wydolny oraz wzrasta jego kondycja.

Podsumowując, osoba regularnie wykonująca treningi funkcjonalne po pewnym czasie zacznie odczuwać poprawę ogólnej sprawności oraz witalności. Przestanie narzekać na bóle pleców, a dźwiganie ciężkich siatek z zakupami nie będzie sprawiać trudność. Dzięki temu na dłużej zachowa zdrowie i sprawność.

4. Gdzie możemy wykonywać treningi?
Treningi funkcjonalne można wykonywać wszędzie. Do podstawowych ćwiczeń nie potrzebujemy żadnego sprzętu, możemy wykonywać je zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu. Jednak najlepsze efekty przyniosą nam treningi z zastosowaniem dodatkowego sprzętu. Dobre siłownie posiadają strefę funkcjonalną, w której znajduje się cała masa sprzętu do tego typu treningów. Jednak warto zainwestować w swój własny sprzęt, a biorąc pod uwagę ceny karnetów na siłownie, taka inwestycja z czasem się zwróci.

Do podstawowego sprzętu, który możemy zakupić, należą liny TRX, ciężarki kettlebell oraz piłka bosu. Opcjonalnie można dokupić drążek montowany we framudze drzwi, uchwyty do pompek oraz poduszki sensomotoryczne. Są to sprzęty idealne do wykonywania ćwiczeń z masą własnego ciała na niestabilnym podłożu lub z dodatkowym obciążeniem.

5. Dla kogo treningi funkcjonalne?
Treningi funkcjonalne są idealne dla wszystkich osób pragnących zadbać o swoje zdrowie i kondycję. Mogą być wykonywane zarówno przez osoby młode, jak i te w podeszłym wieku. Kluczowe będzie tutaj indywidualne dobranie ćwiczeń oraz intensywności treningowej.

6. Przykładowy trening funkcjonalny

Numer ćwiczenia Nazwa ćwiczenia Liczba serii Liczba powtórzeń Przerwy wypoczynkowe
1 Naprzemienne wchodzenie na podwyższenie z kettlem trzymanym przed klatką piersiową 4 20 45–60 sekund
2 Martwy ciąg na jednej nodze ze sztangielką lub kettlem w przeciwnej dłoni 3 12 45–60 sekund
3 Wiosłowanie na TRX z uniesioną nogą (zmieniamy podniesioną nogę wraz z każdym powtórzeniem) 4 12 45–60 sekund
4 Pompki na uchwytach (z obciążeniem na lędźwiach) 4 10 60 sekund
5 Swing oburącz 2 15 45 sekund
6 Padnij – powstań (burpees) 3 12 45 sekund

 

Autor artykułu Trener personalny
To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane