SPIS TREŚCI:
1. Początki trójboju siłowego
2. Pierwsi Mistrzowie Polski w Trójboju Siłowym
3. Ćwiczenia występujące w trójboju i ich kolejność
4. Różnice między kulturystyką a trójbojem siłowym
5. Rekordziści świata trójboju siłowego
6. Trójbój RAW
1. Początki trójboju siłowego
Rok 1958 był przełomowym rokiem dla historii powstania trójboju siłowego. Wtedy też w Wielkiej Brytanii odbyły się pierwsze oficjalne zawody. Jednak w tamtych czasach trójbój siłowy nie wyglądał tak jak dziś. Wtedy do zawodów wybierano różne ćwiczenia. Najpopularniejszą kombinacją ćwiczeń w tamtych czasach był przysiad, wyciskanie na ławeczce poziomej oraz uginanie ramion ze sztangą stojąc. Mniej więcej osiem lat później ustalono 3 główne ćwiczenia (przysiad, wyciskanie, martwy ciąg), które pozostały aż do dziś.
W roku 1972 stworzono największą w historii organizację zwaną IPF (International Powerlifting Federation), która od 1973 roku aż do dziś organizuje Mistrzostwa Świata w Trójboju Siłowym.
Natomiast w 1977 roku została stworzona federacja EPF (European Powerlifting Federation), która w roku 1978 zorganizowała pierwsze Mistrzostwa Europy w Trójboju Siłowym. Pierwsze mistrzostwa Polski odbyły się w dniach 21–22 maja 1977 roku w Piotrkowie Trybunalskim, w których wystartowało aż 36 zawodników.
2. Pierwsi Mistrzowie Polski w Trójboju Siłowym
Oficjalnie pierwszymi polskimi mistrzami w trójboju siłowym są:
a) w wadze lekkiej (do 75 kg) – Andrzej Staszyński, który osiągnął wynik 527,5 kg (155 kg w przysiadzie, 160 kg w wyciskaniu leżąc i 215,5 kg w martwym ciągu);
b) w wadze średniej (do 80 kg) – Stanisław Kowalski, który osiągnął wynik 540 kg (135 kg w przysiadzie, 165 kg w wyciskaniu leżąc i 240 kg w martwym ciągu);
c) w wadze półciężkiej (do 85 kg) – Antoni Cecot, który osiągnął wynik 602,5 kg (172,5 kg w przysiadzie, 180 kg w wyciskaniu leżąc i 250 kg w martwym ciągu);
d) w wadze lekkociężkiej (do 90 kg) – Włodzimierz Szczepański, który osiągnął wynik 630 kg (170 kg w przysiadzie, 200 kg w wyciskaniu leżąc i 260 kg w martwym ciągu);
e) w wadze ciężkiej (powyżej 90 kg) – Bolesław Sotomski, który osiągnął wynik 670 kg (180 kg w przysiadzie, 230 kg w wyciskaniu leżąc i 260 kg w martwym ciągu).
3. Ćwiczenia występujące w trójboju i ich kolejność
W skład obecnego trójboju siłowego wchodzą przysiad, wyciskanie leżąc na ławce poziomej oraz martwy ciąg. Każdy z tych bojów wykonywany jest zawsze w wymienionej wyżej kolejności. Martwy ciąg wykonywany jako pierwszy bój mógłby znacząco osłabić przysiad ze względu na zmęczenie mięśni. Dlatego też pierwsze są przysiady, po których następuje odpoczynek nóg i pleców podczas wyciskania leżąc i dopiero na sam koniec wykonywane są martwe ciągi.
4. Różnice między kulturystyką a trójbojem siłowym
W zasadzie obie te dyscypliny różnią się od siebie diametralnie. Jednak największą różnicą jest cel, do którego dążą zawodnicy. Głównym celem kulturystów jest uzyskanie perfekcyjnej sylwetki. Liczy się przede wszystkim estetyka, odpowiednie proporcje mięśni i jak najniższy poziom tkanki tłuszczowej, który pozwoli uwidocznić wypracowane mięśnie. W kulturystyce więc ciężar jest wyłącznie drogą do celu.
Przeciwieństwem jest trójbój siłowy, w którym to ciężar jest celem samym w sobie. W tym sporcie nie przywiązuje się wagi do wyglądu, lecz do ciężaru, który dany zawodnik jest w stanie podnieść.
Różnice między obiema dyscyplinami widać również na podstawie sposobu, w jaki trenują zawodnicy. Trójboiści dość rzadko wychodzą ponad 6–8 powtórzeń w serii w głównych ćwiczeniach. Natomiast kulturyści najczęściej oscylują w zakresie powtórzeń pomiędzy 8–12, nierzadko dochodzą nawet do 30 powtórzeń w serii na takie grupy jak łydki, przedramiona czy mięśnie naramienne.
5. Rekordziści świata trójboju siłowego
Rekordy świata dla każdego boju z osobna:
a) przysiad – 490 kg (Karl Yang Christiansen z Norwegii),
b) wyciskanie leżąc – 400 kg (Frederik Smulter z Finlandii),
c) martwy ciąg – 408 kg (Tibor Mesaros z Węgier).
W sumarycznym wyniku trójboju siłowego najlepszy na świecie jest Karl Yang Christiansen z niebagatelnym wynikiem 1230 kg.
Najbardziej utytułowanym polskim trójboistą jest 15-krotny mistrz świata – Jarosław Olech z sumarycznym wynikiem 910 kg w kategorii do 74 kg.
6. Trójbój RAW
Trójbój RAW jest odmianą klasycznego trójboju siłowego, w której niedopuszczalne jest stosowanie dodatkowego sprzętu ułatwiającego podnoszenie danych obciążeń. Do sprzętu tego zalicza się koszulki do wyciskania, specjalne spodenki i kaftany.
Jedyne akcesoria, z których można korzystać, to pasy lędźwiowe, taśmy na nadgarstki oraz taśmy/opaski na kolana.
Taśmy na nadgarstki pomagają w utrzymywaniu sztywnych i prostych nadgarstków. Pas lędźwiowy usztywnia korpus, dzięki czemu pomaga zarówno podczas schodzenia w dół, jak i wstawania. Natomiast taśmy na stawy kolanowe nie tylko redukują siły działające na przyczepy dolnej części mięśni czworogłowych, lecz również mogą przyczynić się do 5–10% wzrostu siły. Rekordy uzyskiwane w trójboju RAW są mniej efektywne od tych z zastosowanym sprzętem, jednak budzą większy respekt.
Komentarze
Pudzian ma przysiad ku*wa 415
i co z tego?
415kg ma w martwym a nie w przysiadzie. Naucz się czytać, w przysiadzie ma 380kg.
Zresztą te 415kg w martwym to jest nieoficjalnie. Na zawodach w Łodzi w 2005r wziął 400kg i to jest udowodnione, także nie wierz we wszystko co piszą.
A gdzie rekordy pań...?
Przeciez taki Andy Bolton mial w przysiadzie 550 kilo? I sumaryczny wynik w trojboju wyzszy niz 1230?? Moze by sie przydalo zrobic research konkretny zanim sie napisze artykul