Kup teraz
Dodano: 2016-10-10

Jak pozbyć się pryszczy na plecach Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1

Pryszcze na plecach dla wielu mogą wydawać się nieznanym problemem, jednak osoby, które są dotknięte przez tego typu dolegliwość, wiedzą, że nie należy tego problemu bagatelizować. Obecność pryszczy na plecach, w zależności od ilości, w jakiej występują, może oznaczać dyskomfort związany ze zdejmowanie górnej części odzieży, co prowadzi do ogólnego spadku samooceny i dyskomfortu psychicznego. W krytycznych przypadkach pryszcze mogą prowadzić nawet do fizycznego bólu w trakcie kontaktu z innymi powierzchniami.

SPIS TREŚCI:
1. Przyczyny powstawania
2. Kto jest narażony
3. Jak pozbyć się pryszczy

 

1. Przyczyny powstawania
Chociaż w literaturze popularnonaukowej można znaleźć wiele publikacji poruszających problem nadmiernego powstawania pryszczy oraz trądziku, przedstawiających także fizjologiczne mechanizmy za to odpowiedzialne, to niestety w rzeczywistości ta tematyka jest znacznie bardziej skomplikowana i obecnie niedokładnie zbadana.

Amerykańska Akademia Dermatologii podaje, że przyczyny powstawania trądziku są wieloelementowe, szczególnie jeśli rozważamy ogół społeczeństwa. Aby sprecyzować źródło zmian skórnych, należy udać się do specjalisty dermatologa, który po przeprowadzeniu indywidualnej analizy ustali przyczynę oraz dokładne metody postępowania.

Ogólny kompromis zakłada, że pryszcze powstają z kombinacji zmian w gospodarce lipidowej i limfatycznej, zatkanych porów, rozrostu bakterii oraz nadmiernych stanów zapalnych obecnych w organizmie. Zatkanie porów, na przykład na skutek złej higieny lub stosowania nieodpowiednich preparatów o przeznaczeniu dermatologicznym, uniemożliwia przepływ łoju i potu. Ich zamknięcie wewnątrz naskórka prowadzi do nagromadzenia złogu, co tworzy środowisko umożliwiające rozwój bakterii i drobnoustrojów. Efektem finalnym przedstawionych zmian jest powstanie stanów zapalnych, których rezultatem jest nabrzmienie w wyznaczonym miejscu – innymi słowy pryszcze.

2. Kto jest narażony
Pryszcze są powszechne szczególnie u osób młodych, jest to spowodowane częściowo zmianami hormonalnymi, które obecne są w młodym organizmie. Nie jest to jednak jedyny powód. Osoby młode mają tendencję do zwiększonej aktywności fizycznej. Z perspektywy zdrowia i sprawności jest to rewelacyjna wiadomość, jednak gdy wykonujemy intensywną aktywność fizyczną, dochodzi do nadmiernego pocenia się. W połączeniu z nastoletnią obojętnością do kwestii higieny osobistej dochodzi do sytuacji, gdy pot zasycha na ciele i zatyka pory, prowadząc do powstawania pryszczy.

Nie tylko osoby młode mogą się nabawić w ten sposób pryszczy – każdy, kto zaniedbuje własną higienę, narażony jest na powstawanie niekorzystnych zmian wizualnych na powierzchni skóry.

Aspekt, o którym należy też wspomnieć, a który jest niestety niefortunny dla niektórych ludzi, to predyspozycja genetyczna. Istnieje grono osób, które z natury mają problemy z pryszczami, pojawiają się one nawet w warunkach odpowiedniego dbania o higienę, jednak należy zaznaczyć, że właściwe nawyki pozwalają ograniczyć ilość pryszczy.

3. Jak pozbyć się pryszczy
#1 Bierz prysznic po treningu
Zawsze gdy się nadmiernie spocisz, pamiętaj o tym, żeby przemyć się wodą, nawet szybki prysznic będzie wystarczający. W przeciwnym przypadku pot zaschnie na ciele i będzie powodował zatykanie porów.

#2 Nawilżaj skórę kremami
Skóra pełni powłokę mającą chronić nasze organy wewnętrzne, jednak sama w sobie także tętni życiem i dlatego wymaga adekwatnej podaży płynów i składników odżywczych, aby sprawnie się rozwijać.

#3 Ogranicz spożycie prozapalnych pokarmów
Pizza, hamburgery, lody i inne – czyli produkty wysokoprzetworzone, bogate w cukry i tłuszcze nasycone, szczególnie tłuszcze trans, wspomagają w naszym organizmie uwalnianie prozapalnych cytokin, które powodują powstawanie pryszczy.

#4 Spożywaj produkty przeciwzapalne
Niektóre składniki zawarte w żywności mogą wspomagać redukcję stanów zapalnych. Do tego grona można zaliczyć tłuste ryby morskie, które takie właściwości zawdzięczają obecności kwasów omega-3. Warto także spożywać oleje roślinne bogate w kwasy omega-3, np. olej lniany. Nadmierna proporcja kwasów omega-6 do omega-3 w diecie jest czynnikiem prozapalnym, dlatego spożywanie produktów bogatych w te drugie pozwala na redukcję częstotliwości powstawania pryszczy.

Wiele przypraw i dodatków do żywności też wykazuje właściwości antyinflamacyjne. Najlepszym przykładem jest kurkuma, która może wręcz działać antynowotworowo – trądzik na plecach to dla niej pryszcz.

#5 Odwiedź dermatologa
Najlepszym rozwiązaniem jest zawsze wizyta u specjalisty, w tym przypadku wykwalifikowanego dermatologa, który indywidualnie rozważy nasz przypadek, zaleci zmiany w stylu życia lub ewentualnie przepisze odpowiednie leki.

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane